Olga Shuvaikina
Shrnutí GCD: „Zimní radovánky“ pro druhou juniorskou skupinu.
úkoly:
upevnit schopnost odpovídat na otázky učitele. Učit se
zvažte ilustrace ukazující činnosti dětí.
Upevnit znalosti dětí o zimních aktivitách (lyžování,
sáňkování, hraní sněhových koulí, výroba sněhuláka).
Materiály, vybavení:
předmětový obrázek „Na procházce v zimě“; obrázky předmětu „Zimní radovánky“
Metody, techniky:
Rozhovor, příběh, umění. slovo, prohlížení obrázků, hraní.
Průběh lekce
1 Úvodní povídání
Kluci, teď je zima. Všechny děti, malé i velké, milují zimu. Jak můžete jít v zimě na procházku, aby to bylo zajímavé? (Postav sněhuláka, sáňkování, čištění cest atd.).
Výborně! Víte, jak se bavit. Chcete vidět, jak se v zimě baví ostatní děti? (ano chceme).
2 Konverzace na obrázku.
Učitel ukazuje obraz „Na procházce v zimě“.
Podívejte se na obrázek, co na něm vidíte, řekněte mi... Děti sáňkují, lyžují, několik dětí vyrábí sněhuláka.)
Kluci, co myslíte, jaký byl ten den sníh, když děti chodily? (Bílý, čistý, lepkavý).
Proč myslíš, že je lepkavý? (Protože dělají sněhuláka).
Byl mráz silný? (Ne).
Jaké mají děti tváře? (veselý, radostný, usměvavý).
Je dětem zima? (Ne, tváře mají červené, děti se hodně pohybují).
Jakou mají děti náladu? (Dobré, veselé, radostné).
Tělesná výchova minuta.
Hra; "Šedý zajíček."
Šedý zajíček sedí a kroutí ušima (dřepí)
Takhle, takhle, hýbe ušima. (udělejte „uši na temeni hlavy“ a posuňte „uši“)
Zajíčkovi je zima na sezení, potřebujeme mu zahřát tlapky,
To je ono, to je ono, je potřeba si zahřát tlapky. (tření pera o pero, plácání se po stranách).
Zajíčkovi je zima, aby stál, zajíček potřebuje skákat
Takhle, takhle, zajíček potřebuje skákat. (skákají, otáčejí se kolem sebe).
Vlk vyděsil zajíčka, šedý zajíček odcválal! (rozptýlit se po skupině).
3 - Zimních aktivit je hodně. Dovolte mi, abych vám nyní řekl různé zimní aktivity, pokud to řeknu správně, tleskněte:
V zimě hrají sněhové koule.
V zimě plavou v řece.
V zimě jezdí na kole.
V zimě sbírají houby.
V zimě sbírají bobule.
V zimě chodí bruslit.
V zimě chodí sáňkovat.
V zimě dělají sněhuláky.
V zimě jezdí lyžovat.
Pedagog: Kluci, slyšíte? Kdo k nám přišel?
Učitel ukazuje na strom, na kterém jsou připevněny obrázky ptáků.
Děti: Ptáci!
Pedagog: Mnozí jsou vám povědomí, jmenujme je.
Děti volají: vrána, vrabec, sýkorka, straka, holubice.
Pedagog: Přesně tak! Tito ptáci se nazývají zimní ptáci. Proč si myslíš?
Odpovědi dětí.
Pedagog: Ano. Protože u nás zůstávají na zimu. A někteří ptáci létají do teplejších oblastí, říká se jim stěhovaví.
Kluci, je pro ptáky snadné přežít zimu?
Děti: Ne. Protože v zimě nemají co jíst.
Pedagog: Správně. Co jedí ptáci?
Děti: Semena, obilí, hmyz.
Pedagog: Samozřejmě. A můžeme ptákům pomáhat, krmit je.
5 Shrnutí lekce
Kluci, o čem jsme dnes mluvili? (o zimních radovánkách)
Jaké zimní radovánky existují? (odpovědi)
co se ti líbilo nejvíc? co bylo těžké?
Tím naše lekce končí. Výborně!
Publikace k tématu:
Plánování kalendáře na týden „Zimní radovánky, zimní sporty“ Kalendářní plánování práce skupiny: „Chytré a chytré dívky“ na téma: „Zimní radovánky, zimní sporty“ leden. III týden 16.01-20.01.2017.
Otevřené komplexní GCD pro certifikaci „Winter Fun“ druhé juniorské skupiny Integrované vzdělávací oblasti: - Poznávání - Komunikace - Umělecká tvořivost - Socializace - Čtení beletrie.
Projekt "Zimní zábava" ve druhé juniorské skupině Relevance na pozadí environmentálního a sociálního napětí v zemi, na pozadí bezprecedentního.
Obsah programu: Naučit děti hrát si s hračkami, podporovat rozvoj konceptu spiknutí a rozvíjet drobné dovednosti.
MBDOU Velikooktyabrsky školka "Belochka"
Firovský okres, Tverská oblast
"Zimní radovánky"
Připravil: Grigorieva A.V., Kokhova E.A.
Doba realizace: od 18. ledna 2016 do 22. ledna 2016
Účastníci projektu: děti, učitelé.
Cíle projektu:. Rozšiřte své chápání zimy a zimních radovánek.
úkoly:
Uspořádejte typy dětských aktivit (hra, komunikace, práce, kognitivně-výzkumné, produktivní, čtení) na téma „Zimní radovánky“.
Zavést zimní sporty.
Rozvíjet výzkumný a vzdělávací zájem při experimentování s vodou a ledem.
Rozšiřte své chápání charakteristických rysů zimní přírody (je zima, sněží, lidé nosí zimní oblečení).
Přípravné práce: Studium materiálů na téma „Zimní radovánky“, příprava beletrie. Nákup sněhových lopat.
Očekávaný výsledek: Děti budou mít širší přehled o zimě a jejích vlastnostech, zimních sportech a různých zábavných aktivitách. Zlepší se mikroklima v dětském kolektivu. Zvýší se zájem o hravou a tvořivou společnou činnost s využitím literárních a výtvarných prostředků. Děti se budou ochotněji zapojovat do sportovních her.
Hlavní pódium:
Konverzace:
Jaké je teď roční období?
Jaké je venku počasí;
Co můžete dělat venku v zimě.
Při pohledu na obrazy: Kustodiev Boris Michajlovič - lyžaři; Nikolay Krymov - Zimní krajina; Kustodiev Boris Michajlovič - Mrazivý den.
Čtení beletrie:
Básně o zimě:"Sněžení" - V. Berestov
„Nádherný obrázek“ - A. Fet
"Hořký mráz, praskání" - I. Nikitin
"Jako na kopci - sníh, sníh" - I. Tokmakova
"Sníh" - A. Barto
„Zimní sen“ - A. Barto
Pohádky a příběhy:
„Zimní chýše zvířat“ je ruský lidový příběh.
"Sestra Fox a vlk" - ruský lidový příběh
"Yolka" V.G. Suteev
"A už je zima" S. G. Kozlov
Zkušenosti:
Tající sníh v dlani, ve skupině na talíři. Tání ledu ve vodě.
Mrznoucí voda venku v silném mrazu.
Venkovní hry:
Sáňkování;
Sklouznout z kopce;
Zasáhnout cíl;
Vyřezáváme sněhové postavy;
Kreslení barevnou vodou na sněhu;
Řešení hádanek
Kresby na přání dětí
Konečná fáze: Během projektu se děti dozvěděly více o znacích zimy, zaujaly je pokusy se sněhem a ledem a potěšilo je malování barevnou vodou na sníh. Seznámili jsme se s nekonvenční stavbou figurek ze sněhu, kluci rádi sbírali sníh do pytle lopatami, pracovali harmonicky a přátelsky, což vedlo ke dvěma postavám z karikatury „Smeshariki“. Tento okamžik jsme zachytili jako vzpomínku.
Děti si vytvořily malou představu o zimních radovánkách. Zlepšilo se mikroklima v dětském kolektivu.
Na závěr jsme udělali malou prezentaci fotografií, které byly zachyceny během našeho projektu.
Integrace vzdělávacích oblastí:„Komunikace“, „Rozvoj řeči“, „Umělecká kreativita“, „Kognice“.
Typy dětských aktivit: herní, komunikativní, vzdělávací, produktivní, čtení.
Cílová:
- Rozvíjet aktivitu a zvídavost dětí základního předškolního věku v procesu kognitivní činnosti.
- Vzbudit zájem o práci netradiční technikou kresby „zmačkaným papírem“ a vytvoření kompozice technikou koláže.
úkoly:
Vzdělávací:
Rozšiřte znalosti dětí o ročním období – zimě.
Posílit koncept, že zimní aktivity jsou jedinečné pro zimu.
Naučte se hádat hádankové básně.
Aktivizovat dětskou řeč výtvarným projevem.
Pokračujte v učení se odpovídat na otázky.
Vzdělávací:
Rozvíjet jemné motorické dovednosti rukou;
Rozvíjet a zlepšovat komunikační dovednosti.
Pedagogové:
Pěstujte úhlednost;
Rozvíjejte samostatnost při plnění úkolů.
Práce se slovní zásobou: mrazivý, studený, větrný, zasněžený.
Zařízení: Vločka, obrazy výtvarníků o zimě, ilustrace sportovních potřeb a zimních radovánek, albové listy na kreslení, listy na hrudky - razítka, talířky s barvami, vystřihovací ilustrace dětí hrajících si zimní radovánky, lepidlo, ubrousky.
Přípravné práce: při pohledu na obrazy a ilustrace o zimě. Čtení beletrie. Rozhovory o zimních radovánkách. Vytváření hádanek. Kresba "zima-zima".
Průběh přímých vzdělávacích aktivit
Děti vstupují do skupiny a sedí na židlích. Poté do skupiny vletí sněhová vločka.
Jsem bílá vločka
Letím, létám, létám.
Cesta a cesty
Všechno zametám.
Kluci, v jakém ročním období venku poletují sněhové vločky? (odpovědi dětí)
Správně v zimě.
Podívejte, sněhová vločka nám přinesla obrazy umělců. Děti si prohlížejí obrázky o zimě.
Co je zobrazeno na obrazech? (Odpovědi dětí.)
Ano, obrazy zobrazují období „zima“.
Řekněte nám, co se děje s přírodou v zimě; stromy, rostliny, ptáci? (Odpovědi dětí.)
Řekni mi, jaká je zima, když je venku:
hodně sněhu - zasněžená zima;
mráz - mrazivá zima;
vítr – větrná zima;
zima - studená zima.
Výborně! Kluci, sněhová vločka si chce hrát s našimi sny. Jsi připravený?
Tělesná výchova minuta
Děti provádějí napodobující pohyby k textu.
Děti sedí na židlích.
Chlapi, ptá se vločka, víte, jaké zimní radovánky si můžete hrát venku v zimě? (Odpovědi dětí.)
Nyní hádejte hádanky, které vám sněhová vločka prozradí. Když jsou hádanky vyřešeny, učitel umístí ilustrace na stojan.
Dva březové koně
Nesou mě sněhem.
Tito rudí koně
A jejich jména jsou...
řítím se vpřed jako střela,
Led prostě skřípe
Nechte světla blikat.
Kdo mě nese? ...
Vytáhli je na kopec
Uspořádat závod.
Udělali jsme sněhovou kouli
Udělali mu klobouk,
Nos byl připojen a během okamžiku
Ukázalo se... (Sněhulák.)
V zimě je zábava jen jedna.
Každý v něm potřebuje přesnost a obratnost.
Čemu říkáte „skořápky“?
Co vyrábíte a házíte na své přátele?
Kluci, naše sněhová vločka brzy odletí. Nakreslíme jí sněhovou vánici a nalepíme na ni ilustrace dětí hrajících si zimní radovánky. Děti si vezmou tónované archy na kreslení a bílé archy papíru na výrobu hrudky - razítka. Bílý list se zmačká do hrudky a získá se hrudka - razítko. Ponořte kousky papíru do podšálků s barvou a nakreslete sněhovou vánici a vytvořte otisky na tónovaný papír. Poté si děti vyberou své oblíbené vystřižené ilustrace dětí hrajících si zimní radovánky. A přilepte ji na svou krajinu. Na konci práce učitel nabídne, že dílo rozloží na koberec a bude ho obdivovat.
Sněhová vločka: Ó, jaká krása!!! Udělali mi radost! Ale je čas, abych se rozloučil, děti!
Děti se loučí se sněhovou vločkou. Sněhová vločka odletí.
Reflexe: Děti, líbil se vám výlet sněhové vločky k nám?
Co nám vločka přinesla?
Jaká je zima?
Na jaké zimní radovánky vzpomínáte?
Co jsme dali sněhové vločky?
Pracovní plán projektu „Zima. Zimní radovánky“, 2. skupina ml
Pedagogové:
Cílová: Poskytovat dětem přiměřený aktivní odpočinek při zimních procházkách; poskytnout jim příležitost zapojit se do různých her a rekreačních aktivit.
úkoly:
Vytvořit primární výzkumný zájem během experimentování se sněhem a ledem. Rozvíjet tvořivé a konstruktivní schopnosti dětí. Zavést zimní aktivity a sporty. Zapojit rodiče do vytváření podmínek pro zimní aktivity v areálu MŠ.
Plán práce projektu
Období | Úkoly |
|
Při pohledu na ilustrace a malby. Design alba "Winter Stories". | Vytvářet podmínky pro rozvoj souvislé řeči (monologické výpovědi, dialogická řeč). |
|
Výběr z tělovýchovných minut na dané téma. | Zajistěte fyzickou aktivitu. |
|
Pozorování v přírodě. Rozhovory s dětmi. | Během realizace projektu | Vytvořit podmínky pro rozšiřování a obohacování slovní zásoby k tématu. |
Studium přírodních objektů a experimentování s nimi. | Rozvíjet kognitivní schopnosti dětí. |
|
Pamatování básní: S. Marshak „Rozptýlí sníh v náruči“; O. Vysotskaya „Zima přišla s mrazy“; S. Drozhzhin "Dědeček Frost jde po ulici." | Během realizace projektu | Vzbudit v dětech zájem o poezii jako prostředek poznání, seznámení se slovesným uměním a pěstování kultury citů. |
Kreativní hodina. Společná kresba dětí a rodičů na téma: „Zima“. Rozhovory na výkresech. | Rozvíjet výtvarné vnímání a estetické cítění dětí prostřednictvím básnického slova. Vytvářet podmínky pro pořádání uměleckých aktivit metodou spolutvorby. |
|
Tvůrčí činnost: plnění forem na různobarevný led, vytváření vzoru z různobarevných ledových ker. | Vytvořte si pozitivní emoční náladu ze společných aktivit. Pobavte děti a udělejte jim radost. |
|
Výroba barevných ledových ker "Pojďme ozdobit narozeninový dort na místě." | Vytvořte uvolněnou kreativní atmosféru v procesu výroby barevných kostek ledu. Rozvíjet dětskou zvídavost, kognitivní motivaci, estetické cítění a výtvarné a tvůrčí schopnosti. |
|
Společná sportovní zábava s dětmi a rodiči „Veselé sněhové koule“. | Zapojte rodiče do účasti na sportovních akcích. Zvyšte fyzickou kondici aktivními aktivitami. Přineste radostné pocity dětem i rodičům. |
|
Společná tvorba didaktických her dětmi, rodiči, učiteli: „Čí stopy“ "Vánice", "Seberte obrázek." | Zapojit rodiče do společné výroby vzdělávacích her z nejrůznějších dostupných materiálů. Vzbudit mezi rodiči zájem a touhu hrát si se svými dětmi. |
|
„Jak si hrajeme v zimě“; "Jaké oblečení lidé nosí v zimě?" | Rozvíjet volnou komunikaci dětí, seznamovat je se základními normami a pravidly vztahů s vrstevníky. |
|
Exkurze do městského parku "Zábavné hry". | Vytvářet představy dětí o charakteristických znameních zimy; pomůže vám pocítit krásu zimní přírody. Rozvíjejte motorickou aktivitu při hrách. |
|
Jízda na ledové skluzavce. | Dopřejte dětem radost z účasti na zimních radovánkách. |
|
Herní aktivity: hry se sněhovou koulí; p/i „Dávej pozor, zmrazím tě“; p/i „Rychlé sáňkování“; Herní aktivity: sáňkování s panenkami; hra „Dosáhnout sněhové koule“; hra „Nepadni“. | Rozvinout u každého dítěte potřebu fyzické aktivity. Trénujte házení na dálku. Procvičte si působení na signál. Naučte běh na sněhu, posilujte pohybový aparát. Cvičte chůzi daným směrem. Rozvíjet koordinaci pohybů. |
|
Stavby ze sněhu společně s rodiči na místě (sněhulák, housenka, chobotnice). | Vytvořit podmínky pro uvolnění tvůrčího potenciálu dětí a rodičů. Přispějte k posílení rodiny účastí na společné zábavě. |
|
Kreativní činnost: hraní se sněhem „Postavme dům pro zajíčka“. | Rozvíjejte představivost a kreativitu. |
|
Tvůrčí činnost: kreslení hůlkami do sněhu. | Upevnit znalosti o vlastnostech sněhu. Vytvářejte podmínky pro představivost a kreativitu v procesu používání nestandardních metod kreslení. Pěstujte touhu zdobit svět kolem nás. |
|
Kreativní činnost: kreslení na sněhu kvašem. | Naučit děti jednat společně a dodržovat pravidla ve skupinové hře. |
|
Poznávací a vzdělávací aktivita „Dárky zimy“. | Vytvořte podmínky pro výběr z různých objektů souvisejících s pojmem „zima“. |
|
K. Ushinsky „Neplechy stařenky zimy“, „Zima“ (úryvek); O. Zhuk „Pojď, vezmi do rukou sněhovou kouli“; R. n. pohádka "Sněhurka"; Sasha Cherny „Na bruslích“; O. Vysotskaya „Na saních“; A. Bosev „Tři“; N. Migunova „Rapouchy“. | Během realizace projektu | Rozvíjet u dětí citovou vnímavost, schopnost naslouchat a vnímat uměleckou řeč a vyjadřovat svůj postoj k tomu, co čtou. |
Design skládací složky "Buďte opatrní!" | Poskytněte rodičům vizuální informace o zimních bezpečnostních pravidlech. |
|
Společná tvorba dětských knih "Zimní kniha" dětmi a rodiči. | Zapojte rodiče do tvorby dětských knížek. Upevnit stávající představy dětí o zimě a zimních radovánkách. Rozvíjet zájem a výtvarné potřeby dětí v produktivní a tvořivé činnosti. |
|
Vytvoření kreativních kolektivních nástěnných novin „Winter Fun“. | Vytvořit podmínky pro systematickou organizaci obrazného vnímání okolního světa. Vyvolat emočně pozitivní přístup v procesu společných aktivit. |
|
Tělesná výchova "Zimní olympijské hry". | Rozvíjet fyzické vlastnosti - rychlost, sílu, vytrvalost, flexibilitu. |
|
Tvořivá dílna „Kouzelné sněhové vločky“ (z odpadového materiálu). | Během realizace projektu | Podporovat rozvoj představivosti a jemné motoriky. Vytvářet podmínky pro potřebu sebevyjádření přenosem svých pocitů a dojmů na vizuální a kreativní úrovni. |
Výstava "Kouzelné sněhové vločky". | Uvědomte si potenciál prvních kreativních projevů. |
Cílová: Rozšíření dětského chápání zimy.Utváření dětských představ o zimních přírodních jevech a zábavách.
Závěrečná událost - zábava "Zimní radovánky se sněhulákem!"
Den v týdnu/datum
Společné aktivity dospělých a dětí s přihlédnutím k integraci
vzdělávací oblasti
Organizace vývojového prostředí pro samostatné aktivity dětí (centra aktivit )
Interakce s rodiči/sociálními partnery (divadla, sport, umělecké školy...)
Aktivity organizovaného partnerství
Vzdělávací aktivity v pravidelných chvílích
Vzdělávací oblasti
Pondělí 12.12.16
8.50-9.05
Fyzický vývoj:
Tělesná kultura
"Barevná auta"
- Chůze na gymnastické lavici
Lezení pod obloukem, aniž byste se rukama dotkli podlahy.
P/i „Semafory a barevná auta“
já polovina:
Ranní cvičení: „Sunshine“, se záznamem zvuku
Individuální práce « Barevné palčáky." (Naučte děti vybrat předmět podle barvy a velikosti) Kolja, Taisiya, Lyosha.
Konverzace "Zima přišla - děti se baví!"
(Rozšířit představy dětí o charakteristických rysech zimní přírody, o zimních radovánkách; rozvíjet konverzační řeč).Prohlíží si obrázky o zimě.
Zpěv písně na dovolenou s dětmi – “Na návštěvě u vánočního stromku”, “Malý vánoční stromeček”
( učit problémprovádět pohyby při zpěvu písní).
P/hra: „Ten malý bílý zajíček sedí“
(Rozvíjejte u dětí touhu hrát venkovní hry)
Procházka: Pozorování sněhových vloček
(formování dovedností vidět krásu okolní přírody)
Kognitivní vývoj
Vývoj řeči
Fyzický vývoj
Přidání ilustrací na téma „Zima. Zimní radovánky."
Zvukové záznamy hudebních děl.
Poskytněte vybavení pro sportovní koutek pro organizaci hry „Malý bílý zajíček sedí“
Vytváření podmínek pro hru s/r
Konzultace „Zimní radovánky“, „Víkendová trasa“.
Zapojte rodiče, aby na místě vytvořili různé sněhové struktury
Navrhněte seznam knih k přečtení na toto téma
ISO č. 27 výkres
"Plovoucí mraky"
Cílová: rozvoj schopnosti vyplnit list papíru tónovými skvrnami různých velikostí
úkoly:
Naučte děti akci nahrazování skutečných předmětů a jevů;
Pracovní činnost: Čištění hřiště od sněhu
P/i "Zajíci a vlk", "Lovec a zajíci"
(rozvíjet koordinaci pohybů)
Experimenty se sněhem „Stanovení závislosti vlastností sněhu na teplotě“
(Pokračujte v seznamování dětí s vlastnostmi sněhu; rozvíjejte zvídavost; pěstujte zájem o experimenty)
Individuální práce Cvičení "Pata"
Akupresura
II polovina:
Otužovací aktivity
Čtení beletrie : Čtení pohádky „Rukavichka“, „Zayushkina chýše“
(Pokračujte ve výuce pozorného naslouchání, odpovídání na otázky, rozvíjení řeči, rozvíjení lásky k pohádkám)
S/r hra: "Do obchodu pro dárky."
(Rozvíjet schopnost provádět několik akcí s jedním objektem a přenášet známé akce z jednoho objektu na druhý. Rozvíjet zájem o různé typy her)
Prstová gymnastika" Naše přátelské prsty »
( )
Procházka: pokračování v práci na ranních procházkách
Úterý 13.12.16
9.30-9.45
Rozvoj muzikálnosti
- poslech "Zima"
- zpívání "Vánoční strom", "Návštěva vánočního stromu"
- Tanec „Tužkové děti“
Kulatý tanec "Malý vánoční stromeček"
Individuální tance.
já polovina:
Ranní cvičení: "Veselé sněhové vločky"
Individuální práce : D/i "střízlivý"a vánoční stromeček"
( Pokračujte v seznamování dětí s geometrickými tvary, naučit se správně umístit hotové formuláře, aktivovat řeč včas a po dokončení úkolu)
Konverzace na obrázku: "V zimě je to dobré."
(Vzbuďte touhu dětí, z vlastní iniciativy nebo na žádost učitele, mluvit o tom, co je na obrázku zobrazeno, rozvíjet dětskou řeč; pěstovat zájem o zimní radovánky)
KGN: Herní situace „Naučte zajíčka používat příbor“
(pracujte na rozvoji kultury chování u stolu)
Příprava na novoroční večírek
P.i. "Dávej pozor, zmrazím tě."
( pěstovat touhu hrát si spolu a bavit se)
Čtení básně S. Marshaka "Sníh se sype, sype."
(rozvíjet touhu poslouchat báseň o zimě; pěstovat lásku k zimě)
Procházka: « Pozorování chování ptáků u krmelce »
( rozvíjet schopnost navazovat souvislosti mezi chováním ptáků a změnami neživé přírody; rozvíjet pozorovací schopnosti)
Pracovní činnost
Čištění krmítek od sněhu a jejich doplňování nejrůznějším krmivem.
( kultivovat tvrdou práci)
Kognitivní vývoj
Vývoj řeči
Sociální a komunikační rozvoj
Umělecký a estetický vývoj
Fyzický vývoj
Nabídka deskových a tištěných her:"Loto" "Roční období"
Představujeme ilustrace na téma „Zimní radovánky“.
Vytváření podmínek pro hry dle výběru dětí
Nabídněte dětem omalovánky na téma „Zimní radovánky“
Poskytněte různé stavebnice pro rozvoj stavebních dovedností
Naplňte knižní koutek knihami se zimní tematikou
Konzultace: "Dětské oblečení a obuv na zimní procházku."
Připomeňte rodičům kreativní aktivitysoutěž ve výrobě novoročních hraček a řemesel.
RR: Vývoj řeči č. 7
Předmět: „Skládání příběhu o hračkách – kotě, zajíček“
Cílová: rozvoj souvislé řeči
úkoly:
Naučte se psát povídky s pomocí učitele;
Naučte se tvořit zdrobnělé názvy pro zvířátka v jednotkách. a mnoho dalších číslo.
Výslovnost čistých slov se zvukem Y.
Venkovní hry : "Mráz - červený nos"
(naučte se ve hře mluvit jasně;dodržovat pravidla hry).Hry se sněhem. Výroba sněhových koulí a hraní sněhových koulí
Individuální. Práce Cvičení „Zasáhněte cíl sněhovou koulí“.
(zlepšení základních pohybů (házení)
Akupresura
II polovina:
Zdraví zlepšující gymnastika po spánku
Otužovací aktivity
D/i" Co máme rádi v zimě?
(Naučte děti pojmenovat zimní radovánky a zábavu; pěstujte zájem o zimní radovánky)
Konstruktivní hry „Továrna Santa Clause“ na výrobu girlandy
(rozvíjet konstruktivní schopnosti)
Procházka:
Středa 14.12.16
9.00-9.15 9.25-9.40
PR: Smyslová výchova č. 13
Předmět: "Skrýt myš"
Cílová: vytváření senzorických norem
úkoly:
Rozvíjet představy o hlavních barvách spektra;
Rozvíjet počáteční formy spolupráce mezi dětmi navzájem;
já polovina:
Ranní cvičení: komplex "Veselé sněhové vločky"
Individuální práce: d/i "Kdy se to stane?"
( upevnit koncept zimních jevůjo, aktivace slovníku na dané téma)
Konverzace "Když venku mrzne, můžeš si zmrznout nos."
(Pokračovat v seznamování dětí s bezpečnostními pravidly v zimě a při manipulaci s předměty. Tvořit základy zdravého životního stylu)
Kulatá taneční hra: "U vánočního stromku."
(Učit děti provádět pohyby podle textu; rozvíjet sluchové vnímání; pěstovat přátelskost)
Procházka: "Pozorování dívám se za stromy a keře pod sněhem“
(rozšířit znalosti o stromech, jejich různých částech)
Pracovní činnost Modelování narozeninového dortu ze sněhu.
(naučte se správně používat lopatu, rozvíjejte představivost)
Venkovní hry: "Kdo je vyšší?", "Vrabci a kočka."
( naučit se snadno skákat, hrát, přísně dodržovat pravidla)
Individuální práce: « Bílé sněhové vločky."
( naučit se plynule pohybovat)
Akupresura
Kognitivní vývoj
Vývoj řeči
Sociální a komunikační rozvoj
Umělecký a estetický vývoj
Fyzický vývoj
Vyberte obrázky sněhových vloček
Nabídka dětem l listy papíru různých formátů a barev, štětce, barvy, fixyry, plastelína, proobrázky sněhových vloček
Vytváření podmínek pro hry dle výběru dětí
Vytváření podmínek pro poslech hudby
Poskytněte pastelky, barevné tužky, papír pro realizaci kreativních nápadů na téma: „Pojďme vyzdobit dům“
Individuální rozhovory na přání rodičů
Konzultace „Venkovní hry s dětmi na procházce v zimě“
15.55-16.10
Fyzický vývoj:
Tělesná kultura
"Barevná auta"
Cílová: rozvoj motoriky
úkoly:
Cvičte udržení rovnováhy při chůzi na gymnastické lavici
Naučte se při skákání přistávat na pokrčené nohy
P/i "Semafory a barevná auta." Rozvíjet koordinaci a obratnost.
II polovina:
Zdraví zlepšující gymnastika po spánku
Otužovací aktivity
Produktivní činnosti: kresba „Pojďme vyzdobit domácí rukavice“
(zlepšit schopnost správně držet tužku a štětec během pohybu)
KGN: (rozvoj schopnosti udržovat čistotu v herně)
Procházka: pokračování v práci na ranní procházce
Čtvrtek 15.12.16
9.00-9.15 9.25-9.4 0
Umělecký a estetický vývoj:
IZO modelování
"Oblékání vánočního stromku"
Cílová:
úkoly:
Rozvíjet řeč, myšlení, představivost, fantazii;
Pěstujte soucit a laskavost
já polovina:
Ranní cvičení: komplex "Veselé sněhové vločky"
Individuální práce "jeden-mnoho"
(upevnit znalosti o předmětechoblečení, jeho detaily, naučit tvořit množné číslo. (klobouk - klobouky, palčáky - palčáky atd.)
Konverzace "V zimě na kopci."
( Formovat základní pravidla chování při chůzi; rozvíjet touhu pečovat o své zdraví)
D/i „Hrudník s hádankami“
(procvičit schopnost hádat hádanky o zimních jevech a zábavě)
Ruská lidová hra "Zvony"
(naučte se navigovat ve vesmíru, vytvořte radostnou náladu)
Procházka: " pozorování počasí"
(formování dovedností samostatně identifikovat a pojmenovat zimní jevy v neživé přírodě)
Pracovní činnost:
Stavba skluzavky pro panenky boucháním do sněhu lopatkou.
( naučte se spolupracovat, mějte radost z toho, co dělátepráce a její výsledky)
Venkovní hry : zimní radovánky "Utíkej a nebij mě"
(rozvoj obratnosti pohybu)
"Sněžná žena"
(rozvoj pohybové aktivity)
Individuální práce "Na rovné cestě na jedné noze."
(rozvoj motoriky)
Akupresura
Kognitivní vývoj
Vývoj řeči
Sociální a komunikační rozvoj
Umělecký a estetický vývoj
Fyzický vývoj
Poskytněte pastelky, barevné tužky, papír pro realizaci kreativních nápadů na téma: „Zimushka - zima“
Poskytněte ilustrace o pravidlech chování venku v zimě
Poslouchání hudby
Vytváření podmínek pro hry dle výběru dětí
Vytváření podmínek pro dramatizaci pohádky
Konzultace: "Jak udělat zimní procházku pro dítě příjemnou a užitečnou?"
15.40-15.55
Umělecký a estetický vývoj:
Rozvoj muzikálnosti
Poslech "zimy"
- - zpěv "Vánoční stromeček", "Přijď k vánočnímu stromku"
Md: Vánoční strom-pohyby tanec
"Krásný vánoční strom" ve dvojicích.
Individuální tance.
II polovina:
Zdraví zlepšující gymnastika po spánku
Otužovací aktivity
Dramatizace pohádky: "Zayushkina chýše."
(Učte děti poslouchat pohádku v dramatizované verzi, pěstujte lásku ke zvířatům)
Práce v koutě přírody: Pozorování"Co nnamaloval nám mráz na sklo"
( rozvíjet zvídavost, rozšiřovat a prohlubovat znalosti o neživé přírodě, rozvíjet zájem o přírodní jevy)
KGN ( I nadále dětem vštěpujte upravenost a zvyk starat se o svůj zevnějšek)
Procházka: pokračování v práci na ranní procházce
Pracovní činnost
Čištění cest a laviček od sněhu.
Pátek 16.12
9.00-9.15 9.25-9.4 0
Kognitivní vývoj:
Rozvoj představ o životním prostředí č. 7
« Pozitivní přístup k sobě a svému jménu“
Cílová: rozvíjet pozitivní vztah k sobě a svému jménu.
úkoly:
Ujasnit si představy o skupině, sounáležitosti. Jí;
Rozvíjetschopnost porozumět svým pocitům a pocitům druhých; nadále rozvíjet empatii, představivost, výraznost řeči, mimiku a pohyby
Vychovatlaskavost, sympatie.
10.00-10.1 5
Fyzický vývoj:
Tělesná kultura na procházce
15.15-15.30
Vývoj řeči:
Číst tj. fikce č. 13
Diagnostika č. 3
Hraní pohádky Účel: identifikace úrovně rozvoje akcí pro sestavení a použití motorického modelu pohádky
já polovina:
Ranní cvičení: komplex "Veselé sněhové vločky"
Individuální práce "Umístěte sněhové vločky do různých košů"
(pokračovatnaučit děti vybírat předměty podle barvy, velikosti) Zhenya, Alina, Diana
Konverzace "Mráz a slunce - nádherný den!"
(Pokračujte v seznamování dětí s rysy zimy; rozvíjejte konverzační řeč)
Prstová gymnastika "Zima"
( rozvíjet jemnou motoriku, řeč)
Procházka: zábava "Zimní radovánky"
( vytvoření příznivého emočního stavu pomocí her a herních cvičení na čerstvém vzduchu)
KGN (stolní kultura)
Akupresura
II polovina:
Zdraví zlepšující gymnastika po spánku
Otužovací aktivity
Kreslené představení: Smeshariki: zimní série
(Vytvořit u dětí radostnou náladu sledováním karikatury)
Procházka: pokračování v práci na ranní procházce
Kognitivní vývoj
Vývoj řeči
Sociální a komunikační rozvoj
Umělecký a estetický vývoj
Fyzický vývoj
Poskytněte dětem hry zaměřené na rozvoj jemné motoriky.
D/i „Vytvořit vzor“
Nabídněte dětem karikatury s novoroční tematikou
Nabídněte různé druhy divadla k hraní známých pohádek.
Vytváření podmínek pro hry dle výběru dětí
Zapojte děti do výroby sněhových vloček z barevného papíru a ubrousků
Vyhlášení tématu na příští tématický týden
Mobilní složka: "Jak pomoci ptákům v zimě?"
Scénář pro zimní zábavu „Winter Fun“
Cílová:
vytváření příznivého emočního stavu pomocí her a herních cvičení na čerstvém vzduchu
úkoly:
-zlepšit motorické dovednosti a schopnosti;
- rozvíjet obratnost, schopnost jednat na signál od učitele, pozornost, vynalézavost;
- vzbudit zájem o zábavné hry v zimě.
Vybavení:
sněhové koule nebo bílé plněné koule (podle počtu dětí),
velké rukavice,
bonbóny (dle počtu dětí),
magnetofon s nahrávkami hudby na zimní téma.
Metody:
venkovní hry, soutěže, použití hádanek a básní o zimě, moment překvapení.
Účastníci:
moderátor, sněhulák, děti.
Průběh zábavy:
/děti jdou s paní učitelkou na procházku a shromáždí se kolem paní učitelky/
Vedoucí
Je taková zima, taková zima
Dokonce mi zčervenal nos.
Sníh zbělel domy,
Přišlo...
(zima)
Vedoucí
Kluci, máte rádi zimní období? (Ano)
Vedoucí
Sdílet co? (můžete hrát sněhové koule, dělat sněhuláky, sjíždět ledovou horu)
Vedoucí
Hnusná zima
Eh, zlobivá holka,
Zmrazí nás
Také škádlí.
Hnusná zima
Sněhová bunda,
I když to vypadá chladně,
Něžná v srdci.
E. Šalamonová
Zimu milují dospělí i děti. Ruská zima je známá svými mrazy a nízkými teplotami. Při zimní procházce je potřeba se hýbat, abyste nezmrzli. Doporučuji vám hrát.
/
v této době vstupuje na scénu Sněhulák k písni z filmu „Tajemství sněhové královny“ „Píseň sněhuláka“ text V. Korostyleva, hudba M. Minkov
/
Sněhulák
Počkej počkej. Jaké hry mohou být beze mě? Oslepil jsi mě a zapomněl jsi na mě.
Vedoucí
Kluci, opravdu jsme zapomněli na sněhuláka. Omluvte nás, sněhuláku. Rádi si s vámi zahrajeme.
Venkovní hra "Zmrznu"
/ děti se postaví do 2 řad proti sobě, Sněhulák stojí mezi nimi uprostřed. Na znamení vedoucího: „Nevstávejte, chlapi, nebo zmrznete,“ začnou děti pobíhat z jedné strany na druhou. V tuto chvíli Sněhulák se slovy "Zmrazím tě!" chytí děti běžící napříč. Vedoucí kolem sebe shromáždí všechny chycené děti. Poté moderátorka a sněhulák pomáhají dětem „rozmrazit“. Děti čtou básničky o zimě, zatímco je Sněhulák hladí po hlavě. Děti jsou považovány za „nezmrazené“ a vracejí se ke zbytku účastníků /
Básně o zimě
1
Přišla veselá zima.
S bruslemi a sáněmi,
S prašanovými lyžemi,
S kouzelnou starou pohádkou.
I. Černěcká
2
Pampeliška ze sněhových vloček
Zima to přinese ke svým rtům,
Stačí závan a je tu chmýří
Semena se rozsypou.
T. Shorygina
3
Sněhová koule se třepotá, točí,
Venku je bílo.
A louže se otočily
Ve studeném skle.
3. Alexandrova
4
Bílý sníh, nadýchaný,
Otáčení ve vzduchu
A zem je tichá
Padá, lehne si.
I. Surikov
Sněhulák
Výborně! Znáte spoustu básní o zimě. Ale teď uvidím, jestli dokážeš vyřešit hádanky.
1
Pokud je všude kolem sníh,
Pokud je řeka pod ledem,
Tak k nám přijďte sami
Kdo přišel, řekni mi?
(zima)
2
Pokud je sloupec kouře,
Sníh vrzá pod nohama,
Pokud máš studené tváře, nos,
Co je na ulici?
(zmrazení)
3
Pokud jsou v domech vánoční stromky
V jasných korálcích a světlech,
Pokud tančíme v kruhu,
S čím se setkáváme?
(Nový rok)
T. Gusarové
Sněhulák
Výborně! A uhádli zimní hádanky. Co jiného bych si s tebou mohl zahrát?
Vedoucí
Sněhuláku, pojďme si hrát na sněhu.
Zábavná hra „Sněhová koule“
/
Děti stojí v kruhu a každý drží sněhovou kouli. Na signál moderátora: „Raz-dva! Neodkládat! A rychle házej sněhové koule!“ děti po sobě začnou házet sněhové koule. Můžete použít rytmickou hudbu/
Sněhulák
Bavte se hraním! Dokonce mi bylo horko.
Vedoucí
Nebudeš roztát, sněhuláku?
Sněhulák
Spíš ne. Venku je mráz.
Vedoucí
Čeká nás další úkol.
Soutěž „Kdo nasbírá nejvíce sněhových koulí“
/
Vedoucí zavolá každé 2 děti. Na signál: „Raz-dva-tři! Nasbírejte co nejvíce sněhových koulí!“ děti začínají sbírat sněhové koule v náručí. Poté sečtou výsledky: spočítejte společně sněhové koule. Kdo má více, je vítězem. Soutěž lze 2-3x opakovat
/
Sněhulák
Výborně chlapci! Jsi chytrý!
Vedoucí
Nyní se všichni společně projedeme na sněhovém kolotoči.
Venkovní hra "Carousel"
/všichni spolu stojí v kruhu, chytí se za ruce a říkají slova:
Sotva, sotva
Kolotoč se začal točit.
A pak, pak, pak
Všichni běžte, běžte, běžte.
Ticho ticho
Nespěchej.
Zastavte kolotoč.
Provádějte pohyby v souladu s textem: nejprve jdou pomalu, pak rychleji a rychleji, pak se zastaví. Hru lze opakovat. Zároveň se můžete pohybovat jiným směrem//během hry Sněhulák schovává jednu z palčáků ve svém ňadru/
Sněhulák
Bavte se na sněhovém kolotoči! Velice se mi to líbilo.
Vedoucí
Sněhuláku, kde jsi ztratil rukavice? Bylo to opravdu, když jel na kolotoči?
Sněhulák
A opravdu jsem to ztratil. nevím kde.
Vedoucí
Nebuď naštvaná. Kluci a já vám pomůžeme najít rukavice.
/
běhejte po okolí, najděte velkou rukavici
/
Sněhulák
Díky za nalezení rukavice. Rukavice ale nejsou obyčejné. S překvapením.
/
podívej se do rukavice, najdi cukroví, rozluč se se sněhulákem a jdi do skupiny/
Prstová gymnastika "Zahřejme si prsty"
Sbírali jsme sníh ručně,
Naše prsty jsou unavené
Potřeme je
Udržíme je v teple
Aby to bylo teplejší
Důkladně hněteme.