Využití rytmiky loga ve složité metodě překonávání koktání u starších předškolních dětí. Využití rytmiky loga v korekčním a pedagogickém procesu se koktáním Metody práce na koktání rytmiky loga

Cíle:
formování komunikační funkce řeči,
překonání fobie komunikace;
formování dovedností racionální hlasové prezentace a hlasového vedení;
rozvoj síly a rozsahu hlasu;
vývoj prozodických složek řeči: dovednost intonačního designu syntagmat, normalizace procesu řečové pauzy;
formování dechu řeči;
nařízení svalový tonus;
rozvoj koordinace a rytmizace pohybů;
formování sluchové pozornosti, vizuální paměti;
aktivace pasivního slovníku;
vytvoření příznivého psychologického pozadí, klidná, radostná nálada u dětí;
zlepšení prostorové orientace, orientace v vlastní tělo;
vzdělávání vytrvalosti u neurotických dětí.

Zařízení: panenka, kapesník, ilustrace zobrazující hodiny;
Schémata pro rozvoj hlasových modulací.

Průběh lekce:

1.LOG IN volný, uvolnit. Klidný krok bez doprovodu.
úvodní cvičení

"Ahoj"
a) děti stojí v kruhu:
dívat se očima souseda;
řekněte své jméno, dívejte se do očí sousedního dítěte;
pojmenujte osobu, na kterou se díváte.

b) „7 skoků“ (K.Orf)
děti se pohybují po chodbě různými směry;
zastaví se na farmě a „pozdraví“ dítě, které je poblíž s předem nabízenou částí těla (pravá ruka, špička levé nohy ...)
ruka partnera (nebo jiná část těla) je držena, dokud hudba (akord) přestane hrát

2. Zahřátí.
Chcete-li uklidnit hudbu (zvukový záznam), děti provádějí pohyby, jak ukazuje řečový terapeut, zaměřené na schopnost redistribuovat svalový tonus, rozvíjet mimické motorické dovednosti, správné držení těla.

3. Rozvoj jemných manuálních motorických dovedností.
Píseň "O BARANU" uvažuje Saveliev

Brzy v bazaru - prsty na obou rukou
Beran koupil bagetu. Lena - "tanec"
Pro jehňata, pro jehňata
Deset kroužků máku
Devět sušiček, osm housek - děti ohýbají každý jeden prst
Sedm tortil, šest tvarohových koláčů, pomalu opouštějící malý prst
Pět dortů, čtyři lívance, na jedné z paží.
Tři bochníky, dva perníky.
Brzy na bazaru
Koupil jsem bagely s beranem
A jeden kalach koupil
Nezapomněl jsem na sebe
A pro slunečnicovou ženu.

4. Zpěv.
a) „Hodiny“ (zpěv)
Děti jsou rozděleny do podskupin, z nichž každá zobrazuje hlasem „své“ hodiny - zeď, kapsu nebo věž, měnící tempo výkonu a zabarvení hlasu:
Hodiny na věži udeří: Bom! bom! bom! bom!
A zeď spěchá: tiki-taki, tiki-tak.
A kapesní jsou ve spěchu: tiki-taki, tiki-tak, tiki-tak, takže!
b) Hra „Radio“
Píseň "SLEEPY PILLS" (N.Ivanov)
V průběhu zpěvu píseň učitel „zapne“ a „vypne“ zvuk „rádia“. Píseň není přerušena současně, je "zpívaná" pro sebe.

Vrabci na střechách spí
Slunce je v modrém oparu.
Spánek přichází do školky
V neviditelném klobouku

Dává nám make-věřit
Prášky na spaní
Bereme je tedy do úst
A rychle usnul.

Ležíme a ležíme
Líce na dlani,
Nebereme prášky
I pro zábavu.

5. Rozvoj tvořivosti.
Píseň "FLU" (O. Khromushin)
Tři děti, ležící na koberci, zobrazují hrochy nemocné chřipkou a provádějí pohyby v souladu s texty písní. Zbytek bohužel trochu ironicky zpívá tuto píseň, když stojí.

Hroch je úplně chraplavý. Ach!
Má těžkou chřipku. Ach!
Má odpočinek v posteli
Se samostatným hrnek.

Kapky v nose, pilulky v ústech
A obklad asi pět set.
Chřipka je vážná
Sotva
Hroch vstane z postele….
Takže chodí po patách
Takže to jde na patách
Tato chřipka je chřipka. Ap-chi!

6. Cvičení pro formování dýchání řeči, hlasové modulace.
CVIČENÍ „STÁHNOUT DOLL“
Schémata se používají:

7. Formování plynulé řeči.

Absolvujte výplatní hru

Děti stojí v kruhu. Kapesník je předáván jeden druhému za silný podíl hudby. Na koho se zvuk hudby „zastaví“, vybere partnera pro provedení dialogu. (dítě si vybere)
a) dialog "BUNNY"
Bunny, bunny, proč jsi smutný?
Ztratil hlavu zelí.
Který z nich?
Takhle: kulaté, bílé a velké.
No tak, králíček, darebák, dovol mi dotknout se břicha ... Je to tak těsné jako buben!
Takže jsem snědl hlavu zelí ...
A zapomněl jsem ...
Nebo
b) dialog "BLACK CAT"
Proč jsi černý, kočičko?
V noci jsem vylezl do komína.
Proč jsi teď bílý?
Jedl jsem zakysanou smetanu z hrnce.
Proč jsi zběsilý?
Pes mě házel do prachu.
Jaká jsi tedy barva?
Sám to nevím ...

8 koordinace řeči s pohybem
a) v kulatém tanci „HAVE FUN, DĚTI“
b) v představení „Jak se máš?“
(děti odpovídají na otázky od logopedu)

Jak to jde?
Takhle! (palec nahoru)
Jak to jde?
Takhle! (chůze na místě)
Jak stojíš?
Takhle! (stánek, ruce "ve švech")
Spíte v noci?
Takhle! (položte ruce pod tvář)
Jak se zlobíš?
Takhle! (přitiskněte prsty na nafouklé tváře)
Mlčíš?
Sh-sh-sh-sh ... (platí ukazováček na rty)

9. Výsledek lekce.
Děti tiše stojí v kruhu, drželi se za ruce. Chcete-li uklidnit hudbu, řečový terapeut říká:

  • Jste nejlepší, nejklidnější a nejpřátelštější děti. Můžete mluvit správněji než kdokoli, sebevědoměji než všichni, výraznější než všichni. Teď půjdeme do skupiny a řeknete mi, co se vám v naší dnešní lekci nejvíce líbilo.

Učitel logopedu

Koroleva A.N.

Korekce koktání pomocí rytmiky loga.

Koktání je porušení tempa, rytmu, plynulosti řeči, způsobené křečemi v různých částech řečového aparátu. Když dítě koktá, v jeho řeči pozorujeme nucené zastavení nebo opakování jednotlivých zvuků a slabik. Pohyby dítěte s koktáním vykazují různá poškození. Špatná koordinace pohybů, nedostatečná úroveň rozvoje rytmu, porušování simultánnosti pohybů. V některých případech trpí expresivita pohybů, obratnost, rychlost motorické reakce. Jsou pozorovány obtíže s působením malých předmětů, změny stavu mimických pohybových dovedností. V jiných případech se děti vyznačují nedostatečnou jasností a organizací pohybů, nejistotou, obtížemi s přesným udržováním dané polohy, poruchami tempa. Jak víte, oprava koktání u dětí se provádí pouze složitou metodou. Kromě lékařských opatření, fyzických cvičení, normalizace funkce řeči ve třídách logopedie zahrnuje tato metoda také rytmickou terapii řeči, pomocí níž se normalizují motorické funkce a řeč, dále se v rytmických třídách loga používají psychoterapeutické a obecné vzdělávací metody.

Mnoho vědců zdůraznilo význam rytmického a logorytmického vlivu na lidi. V.M.Bekhterev si proto vybral následující cíle rytmické výchovy: identifikovat rytmické reflexy, přizpůsobit tělo dítěte tak, aby reagovalo na určité podněty (sluchové a vizuální), nastolit rovnováhu v činnosti nervového systému dítěte, zmírnit nadměrně vzrušené děti a znechutit inhibované děti, vyřešit nesprávné a zbytečné pohyby.

V. A. Gilyarovsky napsal, že řečová terapie rytmika ovlivňuje celkový tón, motorické dovednosti, náladu, pomáhá trénovat mobilitu nervových procesů centrálního nervového systému, aktivovat kůru. V.A. Griner a němečtí vědci K. Kohler a K. Schwabe zdůraznili, že rytmus logopedie lze použít jako psychoterapeutickou metodu (kolektivní psychologická metoda, muzikoterapie). V.A.Griner, N. S. Samoilenko, N.A.Vlasova, D.S. Zdůraznili obecný pedagogický vliv rytmu na různé bolestivé odchylky v psychofyzické sféře člověka a skutečnost, že logopedický rytmus ovlivňuje fyzickou, morální, intelektuální a estetickou výchovu člověka.

Praxe ukazuje, že pravidelné třídy rytmu loga pomáhají normalizovat řeč dítěte bez ohledu na typ poruchy řeči, vytvářejí pozitivní emocionální postoj, učí komunikaci s vrstevníky a mnohem více.

Moderní logaritmika pro koktání, která je aktivní formou terapie, je zaměřena na řešení celé řady zdravotních, nápravných a vzdělávacích úkolů. Provádění speciálního herního komplexu cvičení s rytmickou hudbou dává dětem příležitost formovat motorické dovednosti, zlepšit koordinaci pohybů a posílit pohybový aparát. Díky hudebnímu doprovodu a herní formě tříd se děti docela snadno naučí a upevní nejen motorické, ale i řečové dovednosti, naučí se správné dýchání.

V hodinách rytmu loga jsou všechna cvičení prováděna podle zásady „od jednoduchých po složité“. Učitel se u dětí učí nejen básně, pohádky a písničky, ale také speciálně vyvinuté komplexy pohybů hlavy, prstů, rukou, nohou a tanečních vazů. V další fázi se děti učí kombinovat text a pohyby, koordinovat tempo a amplitudu pohybů s rytmem hudby a také ovládat techniku \u200b\u200bsprávného dýchání.

Rytmus řečové terapie zahrnuje:

- chůze různými směry;

- cvičení pro rozvoj dechu, hlasu a artikulace;

- cvičení, která regulují svalový tonus, aktivujte

pozornost;

- řečová cvičení bez hudebního doprovodu;

- cvičení, která vytvářejí smysl pro hudební tempo;

- rytmická cvičení;

- zpěv;

- cvičení pro rozvoj jemných motorických dovedností.

Korektivní orientace rytmických tříd loga je způsobena postupnou logopedickou prací při odstraňování různých poruch řeči.

Je vhodné použít následující logorytmické nástroje s koktavými:

Úvodní cvičení;

Cvičení a hry pro rozvoj výrazů obličeje a ústní praxe;

Cvičení a hry pro rozvoj sluchové pozornosti a paměti, vizuální pozornosti a paměti, pro rozvoj orientace v prostoru a pro rytmus, pro rozvoj napodobování;

Kreativní, hraní rolí, venkovní hry, kreativní studie pro rozvoj volitelných kvalit, aktivita, nezávislost, iniciativa;

Cvičení, hry v přírodě s pravidly pro rozvoj obecných pohybových dovedností, pohybových schopností rukou, rukou, prstů;

Cvičení a hry se zpěvem, kulaté tance, dramatizační hry s hudebním doprovodem pro rozvoj řečové prozodie;

Cvičení, hry, studie pro rozvoj představivosti, tvořivosti, hudební paměti a hudební tvořivosti;

Dramatizace, matiné, zábava, slavnostní představení (pro děti).

Seznam doporučení:

1. Volkova G.A. Rytmus rytmické terapie: učebnice. pro hřeb. vyšší. studium, instituce. - M., 2002.

2. Voronova A.E. Logorytmus v řeči předškolní skupiny pro děti 5-7 let (manuální); M., 2006

3. Kartushina M.Yu. Shrnutí logorytmických tříd s dětmi ve věku 3–4 let. M., 2006

4. Kartushina M.Yu. Shrnutí logorytmických tříd s dětmi ve věku 6-7 let. M., 2007

5. Miklyaeva NV, Polozova OA, Rodionova Yu.N. Rhythmics fonematická a logopedická v předškolních vzdělávacích institucích (průvodce pro pedagogy a logopedy). M., 2006

Rytmika pro logopedii byla poprvé zařazena do tříd pro překonání koktání u předškoláků
z iniciativy V.A. Gilyarovsky a N.A. Vlasová (1932) a odborníci jej okamžitě ocenili.
Od 30. do současnosti je rytmická terapie nedílnou součástí korekční práce
logopéd k překonání koktání.
Metodika rozvoje rytmických schopností byla nejprve zdůvodněna švýcarským učitelem a hudebníkem
Emile Jacques - Dalcroze (1912). Navrhl rozvinout rytmus jako nezávislou entitu a poté na to
základem je hudební rytmus, poetický rytmus, rytmus pohybů.
Hlavní ustanovení této teorie tvořila základ pro hudební a rytmické vzdělávání dětí v naší zemi.
Ve skupině pro děti s nedostatečnou foneticko-fonemickou řečí, děti s dyslalií a vymazané
dysartrie. Děti s dyslalií nemají závažné hrubé poškození motoriky. Nedostatečně tvarovaná
jsou jemné a artikulační motorické dovednosti, rytmus sluchové řeči. U dětí s vymazanou dysartrií obecné motorické dovednosti
nedostatečně tvarovaný: je zvýšen svalový tonus, narušena statická a dynamická koordinace pohybů,
přepínatelnost pohybů, tempa a rytmu. Tyto vlastnosti jsou charakteristické pro celou motorovou sféru - obecné motorické dovednosti,
napodobující, mělké a artikulační.
U dětí s OHP jsou motorické poruchy charakterizovány jeho nedostatečným vývojem, celkovou motorickou trápností, poruchami
opticko-prostorová gnóza. Základní motorické dovednosti a dovednosti dětí s SMD nejsou dostatečně formovány,
pohyby nejsou rytmicky organizovány, zvyšuje se únava motorů, snižuje se paměť motoru a pozornost.
U dětí s koktáním je narušeno temporytmické uspořádání pohybů, ve větší míře trpí koordinace pohybů.
Většina účinný lék rozvoj mentální a motorické sféry dětí s poruchami řeči jsou třídy
rytmická terapie.
Rytmus pro logopedii je komplexní technika, která zahrnuje logopedickou, hudební a rytmickou terapii
a tělesná výchova.
Rytmus logopedie je nedílnou součástí techniky logopedie. Pomáhá to překonat nejvíce
různé poruchy řeči.
Tři velryby, na nichž je založen rytmický terapeutický rytmus, jsou pohyb, hudba a řeč.
Existují dvě hlavní oblasti práce s dětmi trpícími poruchami řeči v rytmu loga.
První z nich předpokládá rozvoj neřečových procesů: zlepšení obecných pohybových dovedností, koordinace pohybů,
orientace v prostoru; regulace svalového tónu; rozvíjení smyslu pro hudební tempo a rytmus, zpěv
schopnosti; aktivace všech typů pozornosti a paměti.
Druhým směrem logorytmické práce je vývoj řeči dětských logopatů a oprava jejich poruch řeči.
Tato práce zahrnuje rozvoj dýchání, hlasu; rozvoj mírného tempa řeči a jeho intonační výraznost;
rozvoj artikulačních a obličejových pohybových dovedností; koordinace řeči s pohybem; vzdělávat právo
zvuková výslovnost a formování fonémického slyšení.
Všechny typy rytmických her a cvičení jsou nabízeny dětem v kombinaci s nějakým rytmickým rytmem
základ: na hudbu, na účet nebo slovní, často poetický doprovod.

Vývoj nehovorových procesů
Chůze a pochodování
(úvodní a závěrečná cvičení)
Chůze je přirozená forma lidského pohybu. Provádí se díky přesné koordinaci pohybů paží a nohou.
Děti s poruchami řeči jsou zpravidla trapné: jejich chůze je nestabilní, jejich chůze je nerovnoměrná. Často při chůzi
zamíchají si nohy. Proto jsou do každého nutně zahrnuty úkoly pro výuku chůze a lehkého běhu na hudbu
logorytmická lekce.
Regulace svalového tónu
U dětí s patologií řeči nejen poruchy kloubního spojení, ale také nedostatky malých a menších
obecné motorické dovednosti. Obvykle jsou trapné a špatně koordinované. Důvodem je porušení
svalový tonus. Nejčastěji jsou děti příliš napjaté v řeči, drsné v pohybu, nervózní. Někdy naopak
snížit svalový tonus a v důsledku toho letargii obecných pohybů. Chcete-li opravit tyto nedostatky motoru
je nutné učit děti schopnost regulovat jejich svalový tonus: uvolnit a napnout určité svalové skupiny.
Rozvoj pozornosti a paměti
Děti s poruchami řeči často nemají dostatečné množství
formování motorické, vizuální a speciální sluchové pozornosti a paměti. Proto v učebně na rytmiku loga
cvičení zaměřená na rozvoj všech typů pozornosti a paměti jsou nutně prováděna. V důsledku provedení
speciálně vybraná cvičení, předškoláci postupně rozvíjí rychlou a přesnou reakci na různé
typy dráždivých látek. Děti se učí soustředit a ukazují na to určité dobrovolné úsilí. Zlepšuje se ne
pouze stabilita. Ale také přepínatelnost pozornosti - schopnost přejít z jedné akce na druhou. Paralelní
s rozvojem všech parametrů dobrovolné péče si děti postupně zlepšují paměť. Jak motorický, tak vizuální a zvukový.
Vývoj smyslu časového podpisu (metr)
Měřič je rytmus, ve kterém jsou všechny doby trvání stejné a akcenty stejné síly se objevují skrze jisté
(stejné nebo nerovné) časové intervaly. V hodinách rytmického loga mají děti představu o přízvuku, jak
o dopadovém momentu ve zvuku, tj. o silném výběru samostatného zvuku v hudbě. Důraz na sluch na pozadí
stejná síla, musí dítě dát nějaký podmíněný signál.
Nejprve se učí zdůrazňovat neočekávaný přízvuk a teprve poté metrický (rovnoměrně se opakující) přízvuk v hudbě.
Když děti tuto dovednost ovládnou, můžete začít pracovat na nejobtížnějším - přechodném přízvuku.

Rozvíjet smysl pro hudební tempo
Tempo je rychlost přehrávání hudby, která je určena frekvencí střídání hlavních metrických rytmů. Tempo může
být pomalý, umírněný a rychlý.
Rozvíjení pocitu hudebního rytmu
Děti s poruchami řeči mají často nedostatky ve vnímání rytmu. To se projevuje tím, že nejsou hudební,
zpravidla je obtížné zapamatovat si poezii, protože nevnímají hudební rytmus básně, nezachytávají její rýmy.
Takové předškoláky mají potíže s reprodukcí slabikové struktury slov sestávající ze tří nebo více slabik.
Když se dítě pokouší vyslovit dlouhé slovo, přeskočí nebo změní uspořádání jeho slabik a zvuků.
Hudební rytmus je střídání a poměr trvání zvuků v hudbě. Rytmický
jednotky jsou trvání jednotlivých zvuků a pauzy.
Hraní na hudební nástroje
Ve třídě se často používají dětské hudební nástroje.
Díky hraní s hudebními hračkami si předškoláci rozvíjejí pocit hudebního rytmu, tempa, zlepšují pozornost,
ucho pro hudbu, zdokonalení pohybových schopností prstů, rozvoj dechu (při hraní dechových nástrojů). Přehrávání hudby
podporuje rozvoj kreativity.
Prstové hry
Fyziologové prokázali, že rozvoj pohyblivosti prstů přispívá k aktivnějšímu vývoj řeči dítě.
Toto je vysvětleno jednoduše: znázornění zón řeči a prstů v lidské mozkové kůře je v bezprostřední blízkosti
blízkost a vzájemné ovlivňování. Proto rozvíjením jemných pohybových schopností prstů dítěte také přispíváme k jeho
rychlý vývoj řeči.
Pro zlepšení jemných pohybů prstů u dětí, různé prstové hry zpívat nebo hrát s
malé objekty k hudbě.
Venkovní hry
Hlavní formou dětské aktivity je hra. Venkovní hry rozvíjejí emocionální a volební vlastnosti u dětí, učí nejvíce
různé druhy pohybu - chůze, běh, skákání, skákání, naučit se navigovat ve vesmíru. Všechno slovní
materiál - písně, říkanky, zpívané nebo mluvené dětmi během outdoorových her, slouží jako další důležitý
cílem je upevnit různé skupiny zvuků v řeči předškoláků.
Poslouchání hudby
Hudba je ve své podstatě velmi emotivní a nápaditá. S hudebními prostředky v logově rytmických třídách postupně
rozvíjet umělecké vnímání dětí.
Děti jsou vyzývány k poslechu vokální i instrumentální hudby. Nejbližší instrumentální hudba
hudba psaná na konkrétní téma, stejně jako obrazová hudba, ke které se skladatel uchyluje
pomocí hudebních prostředků k napodobení, jako je ptačí zpěv, vytí větru, zvuk deště, řev vlaku atd.

Vývoj řeči a korekce poruch řeči
Vývoj dýchání
jedna z prvních a velmi důležitých fází nápravných opatření u dětí - řečových patologů, bez ohledu na typ jejich řečové vady.
Účelem dechových cvičení je podporovat rozvoj správného bránice, trvání výdechu,
jeho síla a postupnost. Učitel stojí před úkolem formovat se u dětí
nejprve fyziologický (non-speech), a pak, na základě toho, řeč
dýchání. Na rozdíl od fyziologického dýchání, ke kterému dochází automaticky, je dýchání řeči dobrovolné.
Při fyziologickém dýchání se inhalace a výdech provádí nosem a inhalace je stejně dlouhá jako výdech.
Při dechu řeči dochází po krátkém hlubokém dechu k pauze a teprve poté k dlouhému výdechu, v jehož okamžiku oba
provádí se řečový akt.
Hlasový vývoj
Prostřednictvím hlasového aparátu jsou vydávány zvuky různé výšky,
síla a zabarvení. Jejich úplnost určuje hlas člověka.
Rozteč hlasu je zvýšení nebo snížení rozteče (přechod z vysokého hlasu na nízký hlas a naopak).
Síla hlasu je výslovnost zvuků při určité hlasitosti: hlasitá, normální, tichá.
Barva hlasu je jeho kvalitním zbarvením. Hlas může být hlasitý, hluchý, chvějící se, tupý, hlasitý atd.
Úkolem učitele je: zaprvé rozvíjet u dětí základní vlastnosti hlasu - sílu a hřiště, a za druhé,
vycvičte je, aby mluvili bez napětí, změnili svůj hlas v souladu se situací.
Rychlost řeči
Rychlost řeči se chápe jako rychlost jejího toku v čase.
Pokud se rychlost řeči zrychlí, pak se tím zhorší srozumitelnost, jasnost řeči, artikulace zvuků.
Intonační výraznost řeči
Intonace je komplexní komplex všech výrazných prostředků znějící řeči, včetně prvků společných pro hudbu, jako je
jako melodie, tempo, rytmus, pauza a logický stres (v hudbě je to přízvuk).
Díky intonaci získává myšlenka úplnou povahu, výrok může mít další význam,
až po změnu významu na druhou stranu.
Zpěv
Při zpěvu dochází k interakci zpěvu intonace, sluchových a svalových pocitů. Navíc zpívá
náladu, rozvíjí umělecký vkus a kreativitu.
Řeč s pohybem
Umožňuje vám zlepšit obecné a jemné motorické dovednosti, vyvine jasné koordinované akce ve spojení s řeči.
Výrazy obličeje
To je pohyb obličeje, který vyjadřuje vnitřní emoční stav člověk. Výrazy obličeje úzce souvisí s artikulací a,
stimulováním dítěte k zobrazování různých emocí na jeho tváři přispíváme k rozvoji nejen výrazů obličeje, ale také
zejména pohybové schopnosti kloubů rozvíjíme pohyblivost svalů rtů a tváří.
Artikulace
Pohyblivé orgány kloubu (řečové orgány) zahrnují jazyk, rty a čelisti.
Kloubová cvičení v učebně se provádějí s rytmickou hudbou nebo počítáním.
Fonematické vnímání
Toto je jasné rozlišení podle zvuku všech zvukových jednotek rodného jazyka, včetně zvuků podobných v akustice, jako je
jako tvrdé a měkké, hluché a sonorózní. Práce na formování fonémického vnímání začíná vývojem sluchového
pozornost na materiál nehovorových (zvukových a zvukových) zvuků.

Oprava porušení výslovnosti zvuku
Ve fázi automatizace izolovaného zvuku jsou dětem nabízeny hry, které jej jasně formulují. Je velmi užitečné propojit
zní s každým
hudební obrázky.
Gramatika
V logorytmických třídách je možné upevnit znalosti gramatiky získané ve třídách logopedie. Ve tvaru
venkovní hry nebo hry - vokalizace gramatických úkolů vzbudí velký zájem, a proto jsou lépe absorbovány
děti předškolního věku.
Slovní zásoba
V rámci logicko-rytmického vzdělávání je nutné provést jeden velmi důležitý úkol - rozšířit slovní zásobu dětí.

Hry a cvičení

Vývoj dýchání
(Fyziologické dýchání)
Pojďme hrát na břicho

Účel: tvorba diafragmatického dýchání.
Popis cvičení
Možnost 1
V poloze na zádech si děti položily ruce na břicho, zhluboka se nadechly - zatímco je břicho nafouknuté, pak vydechnuté
břicho je zataženo. Aby bylo cvičení ještě zajímavější, můžete si na břicho dát malou hračku.
Když dítě vdechne, hračka stoupá s břichem a při výdechu naopak klesá - jako by
houpe se na houpačce.
Varianta 2
Ve stoje se děti zhluboka nadechnou, aniž by zvedly ramena, a poté vydechují a rukou ovládají pohyby břicha.
Cvičení se provádí podle počtu: inhalace - 1,2,3 a výdech - 1,2,3 nebo
hudební zvuky (do - re - mi - inhalovat, mi - re - do - výdech) třikrát až sedmkrát za sebou.

(Dýchání řeči)
Název v pořádku

Účel: rozvoj dýchání řeči, schopnost vyslovit několik slov na jeden výdech.
Oprava jména dětí, ročních období, dnů v týdnu, měsíců v paměti dětí.

Popis cvičení
Malé a střední děti jsou vyzvány, aby si na obrázku spočítaly prsty, hračky nebo předměty - „jeden, dva,
tři, čtyři, pět ... “(počet čísel pojmenovaných jedním dechem by neměl překročit počet let dítěte)
středním a vyšším věkem, navíc je úkolem uvést pořadí podle ročních období, dnů v týdnu, měsíců.

Ah, jak to voní!

Cíl: rozvoj dýchání řeči, schopnost vyslovit na jedné výdechu frázi zvyšující se počet slov.
Výbava: vonná květina nebo kapesník.
Popis cvičení
Učitel dává dítěti čichat vůni květin a navrhuje opakování vět:
Ach!
Ach, voní to!
Ah, jak to voní!
Ach, jak je to příjemné!
Ach, jak květina voní dobře!

Výrazy obličeje
Vývoj obličejových svalů může být založen na použití přirozených pohybů obličeje:

"Crybaby" - mžoural oči;
„Nafoukněte kouli“ - nafukujte tváře bez odporu a tlakem;
„Byli jsme překvapeni“ - zvedání a spouštění obočních hřebenů;
"Tiger cub" - zuby se šklebící;
"Tvrdohlaví berani" - zamračení svalů na čele atd.
Nejprve se cvičí pohyby jednotlivých obličejových svalů, pak se spojí do komplexů, které takové odrážejí
složité pocity, jako je radost, smutek, zášť, zármutek atd.

Účel: vyjádřit velký zájem výrazy obličeje a obecnými (spěšnými) pohyby.
Vybavení: krabička svázaná stuhou, hračka v krabici.
Popis herní situace
Chlapec dostal dárek k narozeninám. Chlapec spojí krabici s dárkem, chce vědět co je uvnitř co nejdříve.

Rozjímání

Účel: vyjádřit výrazy obličeje a držením těla (opření hlavou rukou) hlubokým zamyšlením.
Popis herní situace
Dívka se ztratila v lese. Nakonec vyšla na silnici. Ale jakou cestou jít?
Etuda se hraje na hudbu.

Panenka onemocněla

Účel: vyjádřit mimický smutek a soucit.
Výbava: panenka leží v posteli a přikrývá se na čele panenky
kapesník.
Popis herní situace
Dívka onemocněla panenkou. Panenka leží v postýlce pod přikrývkami, bolí to
hlava. Dívka je naštvaná, je jí líto nemocné panenky.
Hudba zní během etudy.

Artikulace

Pro rozvoj artikulačních pohybových dovedností v rytmických hodinách se provádějí cvičení pro rty, jazyk a dolní čelist:
"Hide and Seek" - střídání těsného sevření rtů s natažením v úsměvu s vystavením zubů;
„Delicious Jam“ - kruhový posuvný pohyb jazyka po rtech;
„Fotbal“ - pohyb jazyka doprava a doleva v ústní dutině s výčnělkem na tváři;
„Rozzlobený jazyk“ - důraz na špičku jazyka alveol horních řezáků atd.
Cvičení by měla být prováděna rytmicky, na úkor důrazu na hudbu.

Ústa jsou otevřená, rty jsou v úsměvu. Ostrý hrot jazyka umožňuje pohyb
„Jeden“ - do levého rohu úst, „dva“ - vpravo. V tomto cvičení
count: "one - two" může být nahrazeno onomatopoeia: "tick - tock". Před provedením artikulačního cvičení
pozvat děti, aby poslouchaly hudební ilustrace - „Hodiny“; sl. S. Marshak, hudba. E, Tilicheeva.

Ústa jsou otevřená, rty jsou v úsměvu. Široká špička jazyka dělá pohyby: zapnuto
„Jeden“ - jde nahoru k nosu, „dva“ - jde dolů k bradě.
V tomto cvičení lze počítání nahradit slovy „nahoru a dolů“.

Daleko a blízko

Účel: rozvoj hlasové síly a dýchání řeči, aktivace svalů rtů.
Popis cvičení
Učitel vysvětluje dětem, že když je zvuk slyšet pečlivě, může to být slyšet dobře, ale pokud je slyšet zdaleka, pak
vypadá ticho a těžko slyšet.
Dospělý pak dá jednomu dítěti úkol vyslovit jakoukoli onomatopoii, někdy nízkým, pak hlasitým hlasem
(může to být hlas zvířete, například - mu, meow, a - go-go, ha-ha atd. nebo jakýkoli zvuk města - bb,
tu-tu, jin-jin, tuk-tuk).
Úkolem dalších dětí je hádat, zda je zvíře daleko nebo blízko nebo zvoní.
Pak se navrhuje, aby byla další hádanka vytvořena pro další dítě, a tak dále, dokud nebudou všechny děti v této roli.

Účel: změna hlasové síly, výrazné čtení básně.
Popis cvičení
Změnou síly hlasu si dítě přečte báseň:
Byl (vyslovován hlasem běžné síly)
umlčet,
ticho, ticho. (vyslovený nízkým hlasem)
Najednou (síla hlasu se postupně zvyšuje)
rachot (hlasitější)
hrom (ještě hlasitější)
změnila se. (hlasitý)
A nyní prší (vyslovuje se hlasem běžné síly)
tiše (vyslovuje se velmi tiše)
Slyšíš? (vyslovený nízkým hlasem)
Instilled, instilled (vyslovený hlasem běžné moci)
Kapal jsem na střechu ...

Žáby a kukačky

Popis cvičení
Dítě čte báseň, která během čtení mění výšku hlasu.

Kwa, kwa - (prohlásil tichým hlasem)
žáby vrčí.
Ku - ku - (prohlásil vysokým hlasem)
kukačka křičí.
Celý den v lese:
Kwa - kwa (vyslovený nízkým hlasem)
Kwa-kwa (vyslovený nízkým hlasem)
ku - ku (prohlásil vysokým hlasem).

Uklidněte panenku

Účel: vývoj tónu hlasu, dýchání řeči.
Vybavení: dětské židle a panenky podle počtu dětí.
Popis cvičení
Děti sedí na židlích a drží v rukou panenky.
Učitel říká dětem, že panenky pláčou a že je třeba je ujistit zpíváním ukolébavky.
Samotný dospělý ukazuje, jak houpat panenku a jemně bzučet ukolébavkou na zvuk „A“.
K hudbě děti houpají panenky a tiše zpívají.

Rychlost řeči

Velké nohy kráčely po silnici

Účel: rozvoj schopnosti dětí změnit rychlost řeči v souladu s rychlostí prováděného pohybu.
Popis cvičení
Podle slov učitele: „Velké nohy šly po silnici ...“ děti chodily pomalu na místě a zvedaly nohy vysoko,
a pomalu řekněte: „TOP - TOP“.
Slovy: „Malé nohy běhaly po cestě“, děti běhaly po malých krocích a rychle řekly: „Top-top-top-top“.
V budoucnu lze cvičení provádět na hudbu.

Kolotoče

Účel: rozvoj schopnosti dětí koordinovat řeč s pohybem a postupně měnit jejich tempo.
Popis cvičení
Děti s učitelem vstávají v kulatém tanci a začínají chodit v kruhu a říkají slovy:
Sotva, stěží, stěží, stěží
Otočil se
Kolotoče
(mluvte pomalým tempem)

A pak, pak
(tempo se postupně zvyšuje)

Všechny běží, běží, běží.
(mluvte rychlým tempem)

Ticho děti, udělejte si čas
(tempo se postupně zpomaluje)

Kolotočová zastávka
(mluvte pomalým tempem)

Jeden, dva, jeden, dva -
(tleskněte a mluvte pomalu).

Takže hra skončila.

Cvičení lze provádět s hudbou.

Vývoj rytmu řeči

Zvýrazněte slovo

Účel: naučit děti zdůrazňovat (zdůrazňovat) určité slovo ve větě.
Vybavení: čtyři karty s čísly: "1234", "1234", "1234", "1234". První z nich zvýraznil
tučně číslo 1, druhé 2 atd.
Popis cvičení
Děti jsou zobrazeny karty s čísly podle počtu slov ve větě.
Učitel vysvětluje dětem, že se nyní naučí vyslovovat stejnou frázi různými způsoby. Tady
tato čtyřslovná věta: „Naučíme se mluvit krásně.“
Každé slovo fráze odpovídá číslu na kartě. Pokud je na kartě zvýrazněno číslo „1“, pak hlasem
musíte zvýraznit první slovo ve větě:
"Učíme se mluvit krásně." To znamená, že jsme to my, a ne někdo jiný, kdo se učí mluvit krásně.
Je-li číslo zřetelně napsáno - „2“, je druhé slovo „učit se“ zvýrazněno hlasem. Takto to bude v tomto případě
zní naše fráze: „ZÍSKÁME se mluvit krásně.“
Pokud je na kartě jasně uvedeno číslo „3“, znamená to, že třetí slovo „mluvit“ musí být zvýrazněno intonačně.
To znamená: „Učíme se krásně SPEAK.“ Tím bude jasné, že se učíme mluvit krásně,
ne zpívat nebo tančit.
A konečně, v případě, že je na kartě zvýrazněno číslo „4“, musí být věta vyslovena s důrazem na čtvrté slovo.
"Naučíme se mluvit KRÁSNĚ." Bude tedy možné zdůraznit, že se učíme mluvit ne hlasitě a ne tiše, konkrétně krásně.

Vývoj melodické intonační skladby řeči

Naučte se intonací

Účel: vzdělávání emoční expresivity řeči a výrazů obličeje.
Popis cvičení
Každé dítě zase vyslovuje výroky s určitou intonací a zobrazuje člověka:
překvapen - Ah! Ach! Ach!
pacient - Oh! Ach! Ach!
veselé - Oh! Eh! Eh!
nespokojený - Ay! Aw! Aw!
strach - Jejda! Ach! Ach!
rozzlobený - Ay -ya - yay!
Zbytek dětí by měl podle intonace, výrazu obličeje a pozice řečníka hádat, jakou osobu zastupuje.
Po provedení scén jsou dětem nabízeny hudební obrazy odrážející různé emoční stavy lidí.
Poté, co si každý z nich poslechl, dospějí k závěru, jakou náladu hudba vyvolává.

Vývoj jemných pohybů rukou

Zahřát

Účel: rozvoj mobility prstů, koordinace, přesnost a přepínatelnost jejich pohybů.
Popis cvičení
Děti sedí na židlích a zpívají s učitelem příslušné pohyby:
Tleskat
trochu pat
(tleskat)
Tleskat
Velmi dobře!
A vaše prsty budou tančit
a prsty tančí
(otáčení rukou, pomalu zvedněte obě ruce nahoru a postupně je snižujte na úroveň hrudníku.)
A vaše prsty budou tančit
a prsty tančí
A dívky a chlapci
všichni sedí přesně.
Knock zaklepe kladivem
postavíme dům pro ptáky.
(Srazte levou pěst pravou pěst a zvedněte pravou ruku vysoko.)
Knock zaklepe kladivem
usadit v něm ptáky!
Boom boom buben
jaký druh hluku a tararamu?
(Střídavě buší kolena pěstí.)
Boom boom buben
vstát ráno!
Do - Do - Do, Do - Do - Do -
jaká trubka!
(Simulace hraní dýmky, prstování oběma rukama.)
Doo - doo doo, doo - doo - doo -
to je taková trubka!
Po - e - ha - zda po - ti - ho - nech - ku,
(Palmy se střídavě lehce dotýkají kolen.)
By - e - ha - ať už - ho - ne - dobře ...
A rychle a rychle,
(Rychle tleskejte dlaněmi střídavě na kolenou a přitom ražte chodidla.)
A rychle a rychle,
A rychle a rychle ...
A s - e - ha - li!
(Lehce nakloňte hlavu a položte ruce na kolena.)
"Zahřátí" může být použito ve třídách ne zcela, ale v částech, protože je snadno rozděleno na 4 nezávislé
od sebe navzájem ve smyslu části.

Pozornost vývoj

Distribuční cvičení


Vybavení: Vlajka a čep (nebo prsten z velké pyramidy).
Popis cvičení
Děti stojí v kruhu. Předměty - vlajka a špendlík - jsou v rukou dětí stojících proti sobě.
K hudbě začnou děti předávat hračky od souseda k sousedovi: připínáček pravá stranaa zaškrtávací políčko - vlevo.

Účel: rozdělení pozornosti.

Popis cvičení
Děti počítají s „první - druhou - třetí - čtvrtou“. Prvním budou zajíčci ve hře, druhým budou medvědi,
ještě jiní od koní a ještě jiní od ptáků.
Potom děti stojí v kruhu a pochodují s pepřovou hudbou v kruhu, zobrazující lidi, kteří přišli do zoo.
Na příkaz dospělého: „zvířata“, děti, které se stále pohybují v kruhu, zobrazují zvířata, která byla
přiřazené na začátku hry během distribuce rolí.
Zajíci se pohybují skokem, nese kolébku.
Koně - jdou vysoko, zvedají kolena a ptáci - mávají rukama - "křídla".

Cvičte pro stabilitu pozornosti

Zakázaný pohyb

Účel: Rozvoj vizuální pozornosti, paměti.
Popis cvičení
Děti stojí před učitelem v šachovnicovém vzoru a při hudbě pro show

Logoneuróza je problém, při kterém člověk nemůže správně mluvit kvůli poruchám řeči, které vznikly v důsledku duševní poruchy, stresu nebo vrozené patologie. Existují cvičení pro koktání, která pomáhají zbavit se ho trvale nebo dočasně.

Důvody koktání

Logoneuróza je porušení tempa, rytmu a plynulosti zvuku hlasu, které je způsobeno křečemi labiálních nebo lingválních svalů. Osoba začne najednou koktat, pokaždé, když se vada zesílí. Obvykle se nemoc projevuje dokonce i v dětství od 3 do 6 let, když řeč není plně formována.

Příčiny koktání:

  • Psychologický - spojený s psychickým stavem člověka, ostrý strach, stresující situace může způsobit koktání.
  • Fyziologie - logoneuróza v důsledku nemoci. Může to být dědičné nebo infekční: křivice, černý kašel, spalničky.
  • Sociální - výsledek zneužívání člověka v dětství.
  • Časté hádky v domě, trestání a bití dětí vedou k koktání. Může to být vytvořeno z důvodu nedbalosti rodičů ke zvuku dětské řeči, která je plná chybějících písmen a slabik, rychlé, nesoudržné řeči.

Vyvolávacími příčinami logoneurózy jsou formace poruch řeči během únavy, po utrpení nemoci, prodloužený pobyt na televizní obrazovce nebo hraní videoher.

Způsoby, jak se zbavit nemoci pro děti

Aby se zabránilo vzniku logoneurózy u dítěte, rodiče se musí řídit pravidly výchovy a každodenní rutinou.

  1. Po zjištění problémů v řeči byste měli vyhledat pomoc logopedu a psychologa. Lékaři mohou pomoci vyrovnat se s nervovým napětím a napravit vady různými způsoby představování zvuků.
  2. Přizpůsobením dětí správné výživě poskytnete malému tělu vitamíny a energii pro rychlý vývoj.
  3. Při dodržení režimu spánku (od 2 do 6 let, 2–3 hodiny odpoledne, asi 10 hodin v noci, starších než 7–8 hodin v noci a nejlépe 1 hodinu odpoledne) pomůžete svému dítěti vyrovnat se se stresem.
  4. Chráníme dítě před stresem, nepřisaháním v přítomnosti dítěte, bez použití tělesných trestů, vytvoříte podmínky pro harmonický rozvoj.

Metody eliminace logoneurózy u dospělých

Chcete-li zachránit dospělého před koktáním, nejprve určete příčinu choroby. Zkušený psychoterapeut by to měl zjistit a prodiskutovat s pacientem a logoped, na základě závěru prvního, navrhne metodu, jak se zbavit logoneurózy.

  1. Zvyšte svou sebedůvěru: koktání může přímo souviset s komplexy a strachem, že se zdají být na místě, strachem z velkého publika. Aby tyto situace nevyvolávaly vady řeči, zapojily se do oratoria.
  2. Použijte afirmace k vytvoření pozitivního psychoemocionálního pozadí.
  3. Soubor vět, které je třeba opakovat, může pomoci: „Jsem zdravý, má řeč je v pořádku,“ „Jsem krásná a zdravá, užívám si každý den.“
  4. Odmítněte navštěvovat přeplněná místa, kde se cítíte nepříjemně.
  5. Při koktání provádějte dechová cvičení: pokaždé, když jste nadšeni, musíte se zhluboka nadechnout a několikrát pomalu vydechnout, což vám umožní uklidnit se a soustředit se na správnou prezentaci myšlenek.
  6. Naučte se, aby vaše řeč byla správná: Použití koktavých jazykových twisterů je skvělé pro nápravu menších vad řeči.

Dodržujte denní rutinu: spát 8 hodin a jíst správně.

Obecná pravidla pro cvičení

Cvičení proti koktání lze provádět doma, proto musíte dodržovat pravidla:

  • Vdechování by mělo být krátké a rychlé.
  • Při výdechu musíte relaxovat a tlačit vzduch ven bez hluku.
  • Pohyby se provádějí při vdechování, při výdechu se vyplatí vynaložit úsilí.
  • Při vdechování dodržujte rytmus.
  • Počítání do 8 tiše vám pomůže soustředit se.
  • Cvičení pro koktání by mělo probíhat v pohodlné poloze.

Techniky koktání

Použití log rytmů pro korekci je skvělý způsob, jak se zbavit koktání. Cvičení lze provádět samostatně nebo s trenérem. Opravou vad řeči, rozvíjením logického myšlení a fyzické zdatnosti vám pomohou rychle se dostat do formy.

Gymnastika pro dýchání

Kloubová gymnastika s koktáním se používá ke zlepšení celkového stavu těla a vysoké koncentrace na výslovnost.

  1. Nohy jsou šířky ramen od sebe, záda je rovná, ruce by se měly ohýbat v loktech a pevně přitlačené do stran, dlaně by se měly otočit k podlaze. Zhluboka se nadechněte, sevřete dlaně v pěst, krátce vydechněte a uvolněte ruce. Cvičení opakujte nejméně 5krát a na několik sekund pozastavte.
  2. Držte záda rovně, nohy k sobě. Ruce na švy, sevřete ruce v pěsti a přitiskněte k pasu. Při vdechnutí snižte ruce dolů k podlaze. Při cvičení namáhejte ramenem paže. Opakujte 10krát.
  3. Nohy rozevřete, zhluboka se nadechněte a nakloňte se dopředu, zkuste dosáhnout na podlahu, záda by neměla být rovná, ale trochu zaoblená. Opakujte 10krát.
  4. Natáhněte ruce dopředu a začněte pomalu dřepat, otočte tělo na stranu. Nadechněte se, zatímco dřepete, zatímco vydechujete, zaujměte výchozí polohu. 8 přístupů v každém směru.
  5. Ruce na švy, nohy od sebe šířka ramen, tělo je uvolněné. Na vdechu se obejměte za ramena, lehce odhodte hlavu, na výdech zaujměte výchozí polohu. Opakujte 20krát. Postarejte se o své zdraví: pokud máte sklon k omdlení, proveďte cvičení bez naklonění hlavy.
  6. Nasaďte si nohy ve vhodné vzdálenosti a nakloňte je, abyste se nadechli, zvedněte se a vydechněte. Potom tělo vdechněte a nakloňte dozadu, vydechněte - výchozí polohu.
  7. Při inspiraci, postavte se rovně a uvolněte se, položte hlavu na rameno, na výdech, zaujměte výchozí polohu, opakujte 10krát v každém směru. Cvičení by mělo být provedeno rychle.

Dechová cvičení pro koktání pomáhají zlepšit tok kyslíku do nervových zakončení a spouštět mozkovou aktivitu.

Práce na dýchání zlepší kvalitu slovníku a posílí svaly bránice.

Zkoušky před zrcadlem

Technika, kterou všichni herci a hlasatelé používají, je mluvení textu při pohledu do zrcadla. Díky častému studiu poezie, jazykových zápletek a dalších materiálů si člověk pamatuje, jak správně vyslovovat slova.

Meditace

Meditace pomůže udržet klid tím, že vstoupí do stavu lehkého tranzu. Musíte to udělat v klidném a tichém prostředí, oddělujícím se od všech problémů. Relaxace v meditačních praktikách je hlavní podmínkou účinnosti procedury. Abstrakt z problémů se člověk vrhne do svého světa, kde je zdravý a nezajímá se o vady řeči.

Meditace naučí člověka správně dýchat a používat jeho hlas. K ponoření do lehkého tranzu potřebujete:

  • Přehrávejte měkkou hudbu.
  • Zapálte aroma lampu.
  • Éterické oleje

Koktání v důsledku neurózy může být zmírněno aromatickými oleji, které mají sedativní účinek. Levandule, čajovník, tymián vám pomohou relaxovat a osvobodit vaše myšlenky od negativity.

Při koupeli by měly být přidány 4 kapky levandule, které posilují spánek a uklidňují člověka před důležitou událostí. Účinné je také tření do pokožky. Je nutné vzít pár kapek oleje z čajovníku a otřít zápěstí a dutinu v krku.

Umlčet

Při koktání dodržujte tichý režim, pomůže to zmírnit hlasivky a zmírní svalové křeče. Využijte jej k relaxaci po celý den.

Dětem může být nabídnuta hra, během které musí mlčet. Například zobrazte mořského živočicha.

Masáž

Komplex cvičení nám pomůže zbavit se svalového tonusu a křečí. Masáž krční límec.

V oblasti krku můžete použít samomasáž. Za tímto účelem se provádějí hladké pohyby stoupající od základny krku k bradě.

Alternativní cvičení

Dechová cvičení:

  • Pohodlně se posaďte a nakloňte hlavu dopředu, zhluboka se nadechněte, držte v poloze po dobu 5 sekund, výdech - výchozí pozice. Opakujte 20krát.
  • Proveďte kruhové rotace hlavy na levé a pravé straně 10krát ve 2 sadách.
  • Pohodlně se posaďte a uvolněte se, zhluboka se nadechněte paží, ucíťte, jak vzduch plní vaše plíce, vydechujte - snižte je, opakujte 20krát.

Závěr

Cvičení pomáhá při léčbě nemoci. Osoba je schopna samostatně se vypořádat s navrhovanými dechovými cvičeními a pomoci mu při řešení problému poruchy řeči.

Význam logické rytmy v systému rehabilitačních opatření u neurotických a neurózních forem koktání.

Rytmus řečové terapie je nedílnou součástí lékařského a pedagogického komplexního způsobu překonávání koktání, specifické formy lékařského a pedagogického vlivu. Specializovaná metodologie rytmické logopedie je prostředkem reedukace koktavého projevu prostřednictvím výcviku a rozvoje nezbytných vlastností obecných a řečových motorických dovedností ...

Rysy stavu motorických funkcí odhalené během studie během neurotických a neurózních koktání vyžadují diferencovanou organizaci rytmické logopedické terapie.

Vzhledem k zachování motorických funkcí a stereotypů řeči a motoru v případě neurotických koktání by měla být praxe rytmiky loga zaměřena na změnu pozornosti pacientů od skutečného řečového procesu a od techniky provádění motorických úkolů k rytmickým pohybům v měnícím se tempu a rytmu. Současně mohou být dostatečně brzy zavedeny kombinace řečových a motorických úkolů.

Protože změny v motilitě během neurotického koktání nejsou pro koktání nespecifické a jsou podobné stavu motorické sféry s obecnou neurózou, je možné postavit třídy logopedie s ohledem na dostupný metodologický vývoj a pokyny pro pacienty s neurózou. Zvýšená motorická únava pacientů a snížení svalového tonusu naznačují žádoucí zařazení do rytmických cvičení fyzioterapeutických cvičení zaměřených na normalizaci svalového tonusu, rozvoj fyzické síly a vytrvalosti. Tito pacienti nepotřebují dlouhodobý motorický trénink pro přechod z čistě motorických cvičení na motoricko-řečová cvičení, a pak skutečné řečové cvičení s hudební podporou a bez ní. Dobrý rozvoj jejich hudebních a rytmických schopností umožňuje rychle komplikovat úkoly, zavádět různé změny tempa a rytmu.

S koktáním podobným neuróze je nezbytné rozvíjet jasné, koordinované a rytmické pohyby v tempu a rytmu hudby, organizovat především motorickou aktivitu, usilovat o rozvoj hudebních a rytmických schopností. Cvičení by měla začínat nejjednoduššími rytmy a cvičeními, přinášet je k dokonalosti a postupně přecházet na cvičení se změnou tempa a rytmu, přičemž by měla být co nejvíce ilustrativní. Po absolvování rytmických cvičení se postupně zavádějí řečové úkoly, zpočátku elementární, s velmi pozvolnými komplikacemi. Zpočátku se mluví pouze o hudbě nebo v kombinaci s elementárními pohyby. To pomáhá posílit akční program ve funkčním systému řeči a stabilizovat jej. Teprve po úspěšném provedení těchto cvičení lze přistoupit k zavedení cvičení s kombinací pohybů a řeči k hudbě. Zpočátku se provádějí v nejjednodušších formách s postupným přechodem k přechodu na školení v tempu a rytmu.

Načasování přechodu na cvičení „řeči“ v této skupině je dále od začátku tříd. Pacienti dlouhodobě trénují v méně složitých formách řeči a zpravidla dosahují nezávislé kvality dobré kvality v logorytmických třídách jen v malém procentu. Rozsah složitosti materiálu v důsledku toho také klesá souběžně s prodlužováním tvorby a upevňování pohybových dovedností.

Za předpokladu, že diferencovaná logorytmická práce v případech neurotického a neurózního koktání, správná konstrukce průběhu studia a přesný výběr metodického materiálu, rytmická terapie rytmu významně přispívá k dosažení zdravé řeči koktáním.

Hlavním úkolem rytmické logopedie je pomáhat při překonávání řečové vady pacientů na základě as pomocí rozvoje a zlepšování nezbytných kvalit obecných a řečových motorických dovedností ve společných třídách logo-rytmika.

Tento problém je vyřešen procesem postupného tréninku koktání v denních skupinových logorytmických třídách. Nejúčinnější je provádět denní skupinové sezení a všeobecné skupinové sezení na konci týdne. Délka každé lekce je navíc od 1 hodiny do 1 hodiny 30 minut.

Materiál pro procvičování logopedického rytmu je distribuován souběžně s programem lekcí logopedie a bere v úvahu úkoly logopedické práce s každým pacientem, jakož i úroveň řeči, na které se v současnosti nachází každý pacient a celá skupina. Optimální počet studentů v jedné skupině je 10–12 osob. V tomto případě je jedna skupina kompletní od pacientů s neurotickým koktáním a druhá - od pacientů s neurotickým koktáním. To v praxi umožňuje provádět diferencované rytmické práce s logem ...

Specifika logové rytmické práce s dospělými koktatami spočívala v tom, že třídy vycházely ze vědomé implementace navrhovaných cvičení pacienty, zaměřené práce na rozvoj nezbytných vlastností pohybových dovedností a řeči. Hodnota herní složky aktivit, která je při práci s dětmi tak důležitá, se významně snížila.

Práce s dospělými umožnila nejen prodloužit trvání každé lekce, ale také významně zvýšit složitost navrhovaných cvičení a zatížení každého pacienta během lekce. Pacientům bylo umožněno pracovat samostatně, zaměřené na proškolení nezbytných vlastností motorických dovedností a řeči.

Tyto rysy umožnily, spolu s tradičními typy cvičení (chůze, běh, budova, zpěv, hudební rytmické hry, cvičení pro koordinaci pohybů s řeči atd.), Aby bylo možné více využívat prvky dýchání, artikulace, obličejové gymnastiky, diverzifikovat řečovou práci a používat různé kombinace uvedených cvičení.

S přihlédnutím k věkové specifičnosti pacientova kontingentu vyplývá významná komplikace všech typů a forem práce ve srovnání s podobnou prací prováděnou s dětmi ...

Vzhledem k tomu, že jsme v metodologické literatuře dostatečně podrobně popsali první etapu kurzu logorytmických lekcí, v tomto článku si dovolíme přebývat ve druhé - hlavní etapě rytmické logopedické terapie.

Chůze. Chůze se v průběhu kurzu používá jako úvodní a závěrečné cvičení pro každou lekci. Jak pacienti postupují v průběhu výcvikového kurzu, stává se komplikovanějším.

Nejprve se používá pravidelné pochodování, pak pochodování se změnou tempa, střídavým během, skokem, se zahrnutím rytmických vzorců a také řeči. Při provádění tohoto cvičení je možné pracovat na držení těla, dýchání, koordinaci pohybů, pocitu tempa a rytmu ...

S neurotickým koktáním

S nervózním koktáním

Důraz je kladen na držení těla,

plasticita pohybů, emoční stav.

Hlavní důraz je kladen na koordinaci pohybů paží a nohou.

Plasticita pohybů,

emoční stav.

Počítání cvičení. Je vhodné zavést tato cvičení na začátku sezení (po chůzi), protože pomáhají pacientům naladit se na jeden kolektivní tempo-rytmus. Na tomto pozadí je také možné kombinovat řečová cvičení s pohyby, akce s různými objekty. Tato cvičení jsou prováděna jak s hudebním doprovodem, tak bez něj ...

S nervózním koktáním

Přesný vstup do pohybu a řeči je praktikován v jediném kolektivním tempo rytmu.

S neurotickým koktáním

Kombinujte s různými pohyby a akcemi s objekty v různých formách.

Cvičení zaměřená na rozvoj dobrovolné regulace svalového tonusu. Celý průběh logorytmických cvičení, díky velkému počtu pohybových úloh, přispívá k odstranění nebo snížení nadměrného svalového napětí a rozvoji jemnějších dynamických charakteristik obecných a řečových motorických dovedností. Kromě toho se taková práce provádí pomocí speciálních cvičení. Považujeme za vhodné zavést taková cvičení na začátku lekce, protože přispívají k vytvoření příznivého prostředí pro produktivnější práci pacientů během lekce ...

S neurotickým koktáním

Sebeovládání, sebekontrola svalového tónu; cvičení zahrnující využití paměti fyzických akcí a imaginativního myšlení.

S neurotickým tikáním

Ilustrativní příklad a kontrola kvality provedení. Specifický příkaz pro napětí a relaxaci jednotlivých svalových skupin na úkor

V těchto cvičeních se dýchání provádí v kombinaci s prací hlasu a artikulace na pozadí hudby a na základě hudebního rytmu. To umožňuje pacientům a podobným podmínkám usnadnit práci až do automatizace prodlouženého výdechu řeči, práce na logickém rozdělení řeči.

Cvičení pro práci s dechem, hlasem a artikulací se provádějí komplexně, protože tyto tři složky řečové aktivity jsou velmi úzce propojeny. Při cvičení může jeden z nich vyniknout; v tomto případě se stážisté zaměřují na nejvyšší kvalitu tohoto prvku. Instrukce může také zajistit simultánní ovládání všech tří složek, což je obtížnější a je možné v pozdějších fázích výcviku.

Cvičení číslo 1. („Fluffy“). Výchozí pozice je hlavní postoj. Na ofenzívu („a“), jako by před sebou hodil imaginární chmýří. Zhluboka se nadechnout. Poté, po „padající chmýří“ s pohledem, pomalu sklopte ruku, stejně tak pomalu počítejte v podtónu na 10 (při jednom výdechu). V následujících třídách zvyšte trvání počtu na 12, 14 atd.

Cvičení číslo 2. Výchozí pozice - sedí na židlích.

Pravopisné zvuky „a“, „o“, „y“, „a-o-u-e-i“, „m“, „ma-mo-mo-m :) - mi“ atd. Měřítko a tři zvuky nahoru a dolů s postupnou změnou hlasové síly a tonality. Zpívání se provádí jedním dechem. Měli byste začít zpívat jemným zvukem.

S neurotickým koktáním

Nezaměřujte se na dýchání. Procvičit dynamické odstíny zvuku hlasu. Jako cíl si stanovte vývoj obecné výraznosti řeči správným dýcháním řeči, úplným zněním hlasu a jasností artikulace.

S nervózním koktáním

Cvičení se provádějí při počítání, s přesnými pokyny: kolik se počítá s inhalací, kolik se vydechuje atd. Pozornost pacientů je neustále upozorňována na zvýšení jasnosti artikulace a hloubky inhalace a na úpravu hlasitosti hlasu.

Cvičení k rozvoji pohybových a akčních dovedností a týmové práce. Tato cvičení přispívají k rozvoji svobody a přesnosti pohybů, zlepšení koordinace pohybů, regulaci svalového tónu, pocitu tempa a rytmu. Taková cvičení, všestranná ovlivňování pohybových schopností koktání, tak přispívají ke vzdělávání a rozvoji nezbytných vlastností obecných a řečových pohybových schopností, což přispívá k tomuto nápravná práce při komplexní terapii koktání.

S neurotickým koktáním

Navrhuje se jednat a budovat své akce v závislosti na frázi hudební skladby.

S nervózním koktáním

Navrhuje se přesně spočítat vaše pohyby, počet kroků. Hlavní momenty spínacích pohybů jsou vypracovány.

Cvičení pro práci s pocitem tempa a rytmu. Na hodinách rytmické terapie jsou vytvářeny velmi příznivé podmínky pro korekci temporytmických poruch. Základem logorytmických studií je přesná shoda rytmu pohybů a řeči s hudebním rytmem ...

S neurotickým koktáním

Navrhuje se zachytit rytmickou strukturu jako celek. Změňte tempo provádění.

S nervózním koktáním

Začněte počítáním počtu rytmických jednotek v nejzákladnějších rytmických sekvencích. Postupně rozvíjet schopnost vnímat rytmické sekvence obecně.

Cvičení k rozvoji a zlepšení koordinace pohybů. Práce na koordinaci pohybů úzce souvisí se všemi ostatními složkami rytmické práce. Cvičení pro rozvoj koordinace pohybů zahrnují také práci na přepínání a dobrovolné inhibici pohybů ...

S nervózním koktáním

Naučí se je elementy v několika lekcích s tréninkem jednotlivých pohybových elementů podle konkrétních instrukcí, poté jsou jednotlivé elementy spojeny pro provádění složitější motorické úlohy. Vizuální displej se používá co nejvíce.

S neurotickým koktáním

Po vysvětlení zásady jednání se navrhuje jednat na základě ústních pokynů a navrhuje se postupovat pomalu.

Cvičení pro rozvoj a zdokonalení pohybových schopností obličeje. Logorytmická cvičení rozvíjející svobodu pohybu pacientů, založená na energickém a veselém tonickém hudebním doprovodu, způsobují u pacientů přirozené pozitivní emoční reakce, které se projevují ve výrazech obličeje. Pro dosažení více diferencované obličejové aktivity je užitečné používat speciální cvičení, včetně komplexních kombinací činnosti různých skupin obličejových svalů a obličejových svalů. Při cvičení je třeba usilovat o nepřítomnost přátelských pohybů jiných svalů. Během cvičení jsou zuby klidně uzavřeny. Dech se nezdržuje. Cvičení se provádí nejprve pomalým a pak středním tempem ...

S neurotickým koktáním S neurózou

koktání

Používá se komplexní školení.

cvičení, zajistit oddělené skupiny výrazů obličeje

souběžná práce svalů různých skupin obličejových svalů. Navrhuje se vyjádřit různé zdravotní stavy výrazy obličeje.

Cvičení s předměty. Tato cvičení úzce souvisí s prací na koordinaci pohybů, s rozvojem dobrovolné regulace svalového tónu, s prací na smyslu tempa a rytmu. Proto můžete na základě cvičení s objekty úspěšně vytvářet řečová cvičení ...

S neurotickým koktáním

Skupinová cvičení s tanečními prvky. Tato cvičení, která přispívají k rozvoji obecných pohybových schopností, koordinace pohybů, pocitu tempa a rytmu, jsou zároveň jistým motorickým výbojem v lekci nasycené složitou motorickou a řečovou prací. Jako materiál pro tato cvičení lze použít různé konstrukce a přestavby, včetně jednoduchých charakteristických prvků konkrétního tance. Provedení těchto cvičení na pozadí energického a živého hudebního doprovodu zlepšuje náladu pacientů a zvyšuje jejich výkon ...

S neurotickým koktáním

S nervózním koktáním

Učí se hudební fráze založené na povaze a odstínech hudebního materiálu.

Neučí se počítáním, v malých pasážích, bez hudby, spoléhá se na počítání počtu potřebných pohybů (například kroků).

Zpívání a písně. Zpívání jsou přípravná cvičení před zpěvem. Jedná se o krátké básně nastavené na jednoduchou melodii.

Materiál písně pro rytmická cvičení loga vyžaduje pečlivý výběr. Zvažte tempo tak, že nejprve použijete písně psané v pomalém až středním tempu a postupně přecházíte na písně psané rychlým tempem. Hlasový rozsah písňového materiálu na začátku tříd by neměl překročit 5 - 7 tónů. Na konci tréninkového kurzu lze zvýšit na 9,5-10 tónů.

Délka linek, dynamika a povaha provedení by se také měla lišit v závislosti na úrovni výcviku pacientů.

S neurotickým koktáním

Řečová cvičení. Specifickým rysem rytmických studií loga je kombinace řeči s pohybem a hudbou. Řečová cvičení používaná v rytmické terapii řeči mají zvláštní formu, odlišnou od materiálů tříd logopedie. Část řečových cvičení lze kombinovat pod názvem melodických zpráv.

Melodeklamace používané ve třídách rytmické terapie rytmu se dělí na poetické a prozaické, v závislosti na povaze textu.

Pod poetickými melodeklamacemi se rozumí čtení poezie s hudebním doprovodem, kdy se poetická linie přesně shoduje s hudební linií. V tomto případě se od čtenáře vyžaduje, aby přesně sledoval tempo a rytmus hudebního doprovodu, a logorhythmist musí být schopen udržet čtenářův řečový tok v melodii, dělat pauzy podle potřeby, nebo naopak, zrychlovat tempo hudebního doprovodu, „dohánět“ se čtenářem, i když to není poskytované hudebním materiálem. Proto je velký význam při přípravě a provádění melodeklamací připisován schopnosti logorytmisty improvizovat.

Říkáme řeči na pozadí prozaických melodií. V tomto případě by povaha hudebního doprovodu měla co nejvíce odpovídat charakteru a náladě čitelný text...

S neurotickým koktáním

Poetické a prozaické melodeklamace. Kánony se změnou měřidla (2/4, 3/4, 4/4). Vypracování různých intonací: otázka, prohlášení, vykřičník atd.

S nervózním koktáním

V zásadě - poetické melodiklamace. Zbývající cvičení - pomalým a umírněným tempem. Ne individuální úvod, ale v malých skupinách společně. Hlavní pozornost je zaměřena na techniku \u200b\u200břeči praktikovanou na hodinách logopedie.

Cílem závěrečných cvičení je přivést pacienty do klidného stavu po provedení řady řečových a motorických úkolů. Kromě chůze v různých verzích jsme v této sekci použili i jiná jednoduchá rytmická a gymnastická cvičení.

Neexistuje žádný významný rozdíl v používání těchto cvičení v práci s pacienty trpícími neurotickými a neurózními koktání ...

Prostředky v oblasti logopedické terapie umožňují učiteli nejen aplikovat známá cvičení, ale také je zlepšovat a vytvářet nové vyučovací metody.

Taková práce prováděná v rámci procvičování rytmické terapie rytmu nám umožňuje diverzifikovat rytmus druhé, což zvyšuje zájem pacientů o třídy a stravitelnost materiálu. Kromě toho jsou vytvořeny nejlepší podmínky pro rovnoměrné nasycení povolání s prací s řeči, stejně jako příznivé prostředí pro nezbytné dávkování zátěže motoru a řeči pro

každý pacient.

Závěr: Diferencovaná logorytmická práce, správná konstrukce průběhu rytmické logopedie a včasná prezentace metodologického materiálu přispívají ke zvýšení efektivity logopedické práce k překonání koktání.