Lekce pro rozvoj jemné motoriky, skupina seniorů. Otevřená lekce o vývoji jemné motoriky v „prstových hrách“ předškoláků. Abstrakt lekce o vývoji jemné motoriky rukou

ví, jak udržovat konverzaci, vyjadřuje svůj názor; vyjadřuje pozitivní emoce (zájem, radost, obdiv); má samoobslužné dovednosti, zajímá se o vizuální dětské aktivity.

Stažení:


Náhled:

Shrnutí lekce vývoje jemná motorika ve starší skupině "Zlatá pera"

Druhy dětských aktivit:hra, vizuální, komunikativní, kognitivní a výzkumná, vnímání beletrie a folklóru.

Cíle: rozvíjet jemnou motoriku rukou, zdokonalovat artikulační aparát, řečové dýchání, správně vyjadřovat intonaci a rytmus řeči, učit ukazovat slova básní gesty, cítit slova pohyby, rozvíjet představivost, formovat dovednosti memorování textu pohyby; rozvíjet oční, hmatově-motorickou, zrakovou a sluchovou paměť, koordinaci pohybů, upevňovat dovednosti práce s nůžkami, cvičení v rozpoznávání geometrické tvary na dotek; rozvíjet logické a asociativní myšlení řešením hádanek.

Cílové pokyny pro předškolní vzdělávání: ví, jak udržovat konverzaci, vyjadřuje svůj názor; vyjadřuje pozitivní emoce (zájem, radost, obdiv); má samoobslužné dovednosti, zajímá se o vizuální dětské aktivity.

  1. Organizace času.

Průběh lekce:

„Počátky schopností a talentu dětí jsou na dosah ruky“

V.A. Suchomlinský

Host: Kluci, mohou vaše matky a otcové něco dělat rukama?

(Děti odpoví: „Ano“)

Host: Co mohou dělat? (Děti uvádějí, co mohou jejich rodiče dělat: šit, plést, vařit chutné jídlo, stavět z desek, opravovat spotřebiče atd.)

Host: Takže vaše maminky a tátové mají také zlaté ruce?! Jak skvělé to je! Vy také chcete zlatá pera?

(Děti odpoví: „Ano!“)

Host: A mám pro vás dárek! Kouzelný strom! Může to udělat všechny ruce zlatými, magickými! A pak můžete dělat, co chcete!

Chcete si vybrat kouzelný list z kouzelného stromu a vyrobit si pera zlatem?

(Děti odpoví: „Ano!“)

(Moderátor vytáhne skrytý kouzelný strom, ale není na něm ani jeden list)

Host: Lidi, podívej! A kde jsou kouzelné listy? Není ani jeden list! Pravděpodobně to usnulo, protože na podzim všechny stromy odhodily listí a usnuly. A teď je zima a ještě se neprobudila. Jak vyrobíme naše pera zlatem?! Můžeme se ho pokusit probudit?

Slunce je silnější než šedé

A teplé paprsky!

Brzy probuďte strom

Ožijte brzy!

Host: Ne, to nepomůže. Uhněteme pera a zkusíme to znovu.

Zahřejte se na pera

Jedna dva tři čtyři pět,

(střídavě ohýbejte prsty na jedné ruce)

Budeme hnětet rukojeti.

(zaťat ruce do pěstí a rychle narovnat prsty)

Pták letěl nad vlnou

(mává zkříženýma rukama - „ptáčku“, potom zkříženými prsty zamávejte)

A posadila se na strom.

(rovné ruce nahoru, prsty od sebe - „strom“)

A pak šel dolů dolů

(paže vzhůru, mává zkříženýma rukama, jde dolů)

A seděl přímo na střeše.

(ruce „dům“ nad hlavou)

Jedna dva tři čtyři pět.

(střídavě ohýbejte prsty na druhé ruce)

Toho ptáka nemůžeme dostat.

(ruce k sobě, mávejte zkříženými pažemi ‚a vytáhněte ruce nahoru)

  1. Hádám hádanky

Hostitel: Nyní si poslechněte hádanku a ukažte, o koho jde.

Hádanky

Šarlatový vous,

Šarlatová hřebenatka

Důležitá chůze.

Kdo jsem?

Kohoutek (děti ukazují kohoutek: velký a index

prst společně, zbytek ventilátoru nahoru - „hřeben“)

Hrudka chmýří

Dlouhé ucho,

Obratně skočí

Miluje mrkev.

Zajíc (děti ukazují zajíce: prsty v pěst, roztáhněte ukazováček a prostřední prsty a roztáhněte je od sebe)

Vousatý a rohatý

Vylezou do zahrady.

Jezte zelí a rajčata,

A hrášek a kopr.

Koza (děti ukazují kozu: stiskněte prostřední a prstové prsty palcem, ukazováčkem a malíčky - do stran)

Kdo seděl na tlusté děvce

A klepání: „Klepání - klepání, klepání - klepání!“?

Datel je zobrazen datel: levá dlaň je svisle rovně - kmen stromu, prsty pravé ruky jsou spojeny dohromady - „zobák“, „klepou na strom“ zobákem a říkají: „Klepání - klepání“)

Jako liška mezi zvířaty

Tento pták je nejvíce mazaný.

Schovává se v zelených korunách

A její jméno je

Vrána (děti ukazují vránu: mává zkříženýma rukama)

Host: No, my jsme hněte ruce, teď se pokusme oživit strom.

Vedoucí s dětmi vyslovuje slova:

Slunce je silnější než šedé

A teplé paprsky!

Brzy probuďte strom

Ožijte brzy!

Hostitel: Listy se neobjevují.

(Vůdce se podívá pod stůl, na kterém je strom)

A tady je také nějaká krabička.

(Hostitel vytáhne kouzelný box)

Tak toto je Krabice tužeb! Požádejme ji, aby nám pomohla oživit strom. Nyní napíšu poznámku do rámečku.

(Píše a mluví nahlas)

"Wish Box, prosím, pomozte nám probudit kouzelný strom." Chceme, aby naše ruce byly zlaté! “

Hostitel: „Tady je kouzelná taška. Hádejte rukama, co se v něm skrývá, ale podívejte se, nekoukejte! “

(Přednášející vytáhne tašku, ve které jsou předměty podle počtu dětí: jablko, houba, květina, motýl, smrková větvička... Moderátor vylije hračky na stůl, ukáže je dětem a pojmenuje je, poté je vloží do tašky a provede hru „Magická taška“)

  1. Čtení a předvádění poezie

Host: Kluci, znáte rýmy o jablkách, houbách, květinách, vánočních stromcích a motýlech? Pojďme se podělit o některé rýmy a vymyslet pohyby prstů. Řekneme tedy nejen rýmy, ale také je ukážeme rukama.

(Přednášející pomáhá dětem vymýšlet pohyby. Děti hrají hru „Ukažte rým rukama“)

Básně na hračky z tašky

Smrk vypadá jako ježek

Smrk v jehlách, ježek také.

Zajímalo by mě na sedmikráska

Odřezal jsem okvětní lístky.

Mezi cestou roste houba

Hlava má tenkou stopku.

Motýl je jako květina.

Půvabný a krásný jako okvětní lístek růže.

Existuje mnoho jablek a jsou různé

Žluté jako slunce, červené jako třešně.

  1. Hry

Host: Zde jsou některé zajímavé rýmy, které máme! Takto nyní víme, jak recitovat poezii! Možná naše pera nyní mohou probudit magický strom?

Vedoucí s dětmi vyslovuje slova:

Slunce je silnější než šedé

A teplé paprsky!

Brzy probuďte strom

Ožijte brzy!

Host: To nefunguje! Požádejme o pomoc krabici přání.

(Hostitel napíše poznámku a vysloví ji nahlas)

„Krabice tužeb, pomozte nám, nemůžeme probudit strom!“

(Přednášející vloží poznámku do rámečku a zavře ji. Odtud zazní hudební signál. Přednášející vyndá materiály pro zadání (ukázky kreseb z tyčinek a geometrických tvarů, kresby z teček a poznámka s odpovědí, přečte poznámku)

Hostitel: „To, co jste získali z„ Magic Bag “, musí být vyloženo tyčemi a figurkami, nakresleno a malováno! Teprve potom magický strom ožije a probudí se! “

Host: Co je to? Takže to musíme všechno vyložit? Dokážete, kluci, udělat tyto kresby z tyčinek? (Zobrazuje nákresy)

(Děti odpoví: „Ano!“)

Úkol „Rozložení výkresu z počítání tyčinek“ je proveden. Děti si sednou ke stolu, moderátor jim předá vzorky kreseb a počítání tyčinek.

  1. Výkres

Úkol „Kreslení podle bodů“ je prováděn, děti obarví přijaté kresby pastelkami.

Host: Dobrá práce, hoši! Jaké krásné kresby se ukázaly! Jak se máš? Neunavený? Rozdělme je!

Moderátorka se posadí vedle dětí a předvede rozcvičku pro „dlaňovou pěst“ na ruce.

Chceš Udělejte to také:

Buď dlaň, nebo pěst.

Položte ruce na stůl:

a) přitiskněte dlaně ke stolu;

b) současně stlačit dvě vačky (poloha „pěst“);

c) uvolněte prsty jedné ruky a přitlačte ji ke stolu (pozice „ruka“ - „pěst“).

Chcete-li věci zkomplikovat, zvyšte tempo pohybu.

  1. Konstrukce

Host: A stále tu máme takové kresby (ukazuje ukázky kreseb z geometrických tvarů), kam je umístíme?

(Děti odpoví: „Z postav: obdélníky, trojúhelníky, kruhy“)

Host: V Magic Bag máme spoustu geometrických obrazců. Pojďme si zahrát Magic Bag? (Děti odpoví: „Ano!“) Budete potřebovat pouze ty figurky, které potřebujete k rozložení výkresu.

Hra "Kouzelná taška s geometrickými tvary" se koná, děti rozloží kresby podle vzorků.

Host: Dobrá práce! Lidi, znáte nějaké prstové hry? Opusťme stoly a hrajme! Pojďme si hrát „V naší chatě“!

Hraje se prstová hra „V naší chatě“ (dodatek 1).

Hostitel: Teď si zahrajme „Kdysi tu byli zajíčci.“

Hraje se prstová hra „Kdysi byli zajíčci“ (dodatek 2).

Host: Kluci, tady je náš poslední úkol! Musíme dokončit vzor. (Děti odpoví: „Ano!“).

Tady jsou tužky a listy.

Koná se soutěž „Nakreslete vzor“.

Host: Nyní jsme hotovi! Naše ruce se staly obratnými a silnými. Kolik úkolů jsme udělali! Zkusme strom probudit, teď by to mělo fungovat!

Vedoucí s dětmi vyslovuje slova:

Slunce je silnější než šedé

A teplé paprsky!

Brzy probuďte strom

Ožijte brzy!

Host: Nikdy se to neprobudí? Zeptejme se „Krabice tužeb“, co se stalo se stromem?

Hostitel napíše poznámku a promluví nahlas

"Udělali jsme všechno, ale magický strom nikdy neožil." Jak bychom měli být? “

(Moderátor vloží poznámku do rámečku a zavře ji. Odtud zazní hudební signál a moderátor vytáhne poznámku s odpovědí a přečte ji)

"Kouzelný strom vás odmění magií, pokud pro něj uděláte dárky: svými zručnými pery budete řezat papírové listy." Koneckonců, strom odhodil všechny své listy! “

Moderátor: Zde jsou listy pro vás (dává dětem šablony - listy stromu vystřižené z lepenky), vezměte tužky a zakroužkujte je a poté je vystřihněte. Pojďme udělat dárek pro kouzelný strom!

Úkol „Řezání listů“ se provádí. Hostitel pomáhá zdobit strom řezanými listy. Potom položí kouzelný strom pod stůl pokrytý dlouhým ubrusem.

Vedoucí s dětmi vyslovuje slova:

Slunce je silnější než šedé

A teplé paprsky!

Brzy probuďte strom

Ožijte brzy!

Moderátor vytáhne další strom stejného druhu, na kterém místo řezaných listů visí „magické ruce“.

Hostitel: Podívej! Listy se změnily v magické palmy! Tyto dlaně mohou udělat vaše ruce zlatými! Nyní si takové palmy sbíráme.

Děti se střídavě přibližují ke kouzelnému stromu a „trhají“ do dlaně, moderátorka si je dává kolem krku.

Host: Vaše ruce jsou nyní zlaté. Kdysi jste dokázali oživit strom, nyní si vaše ruce mohou dělat, co chcete, ale jen dobře!

Lidi, přejeme všem perům na světě něco laskavého a dobrého!

Děti se střídají a vyslovují svá přání (přeji vám zdraví, tvůrčí úspěch), poté se k nim přidá moderátorka.

  1. Odraz

Host: No, moji čarodějové! Připojuji se ke všem vašim přáním. A chci dodat: nejdůležitější věc, ať naše ruce dělají a dělají jen dobré a laskavé!


Shrnutí hodin se skupinou seniorů pro rozvoj jemné motoriky.

Téma: „Ve světě zvířat. Afrika"

Fotbalová branka:

Zlepšení jemné motoriky rukou u starších dětí předškolní věk pomocí různých forem, metod a technik. Vytvořte si představu o zvířecím světě.

Úkoly:

Vzdělávací

Vytvářet libovolné koordinované pohyby prstů, očí;

Posílit praktické dovednosti, jako jsou základní matematické reprezentace: tvar, barva objektu

Naučit různé dovednosti práce s papírem, obilovinami;

Formovat schopnost převést své nápady do uměleckého obrazu.

Formujte dětské představy o zvířecím světě a rozšiřujte jejich slovní zásobu.

Rozvíjející se

Rozvíjejte hmatové vnímání (hmatové, citlivost prstů na pokožku).

Rozvíjet jemnou motoriku prstů a rukou.

Zlepšit pohyby rukou, koordinaci pohybů.

Rozvíjejte kognitivní schopnosti duševní procesy: dobrovolná pozornost, logické myšlení, vizuální a sluchové vnímání, paměť;

Podporovat rozvoj dětské řeči.

Vzdělávací

Podporujte u dětí pocit kamarádství a dobré vůle.

Chovat a rozvíjet umělecký vkus.

Pěstovat vytrvalost, účelnost.

Podporujte čistotu na pracovišti.

Metody. Vizuální, slovní, praktické.

Materiály. Suchý bazén, figurky zvířat různých i domácích i divokých, barevný papír, lepidlo, pokud existuje vláček, letadlo nebo loď.

Průběh lekce.

Pedagog. Když jsem tě dnes ráno navštívil, ve dvě čtyřicet jsem zaslechl rozhovor. Říkali, že v Africe nastal ve zvířatech rozruch, pruhy a skvrny zmizely. Všichni chodí a plačí, nevědí, koho požádat o pomoc. Mluvili také o vás, o tom, jak pomáháte všem, ale nevědí, jestli jim můžete pomoci, Afrika je tak daleko. Jak se k tomu dostaneme?

Děti odpovídají.

A půjdeme tam (letět, plachtit) vlakem (letadlo, loď). Pojďme ve dvojicích a jdeme.

Fyzická minuta.

Slunce spí a obloha spí(dlaně k levé tváři, k pravé tváři)

Ani vítr nedělá hluk.

Slunce vyšlo brzy ráno(zvedni ruce, natáhni se)

Vyslal všechny své paprsky.(potřesení rukou zvednuté)

Najednou zafoukal vánek(mávali rukama nahoru a dolů)

Obloha je zamračená.(zakryje si tvář rukama)

A zatřásl stromy.(výkyv těla doleva - doprava)

Déšť bušil na střechy(skákání na místě)

Na střechu bubnuje déšť(tleská)

Slunce klesá stále níže.(předklony)

Takže se to skrylo za mraky(squat)

Není vidět ani jeden paprsek.(vstali, skryli ruce za zády)

Pedagog. Tady a už jsme dorazili. Děti, jaká zvířata znáte?

Odpovědi dětí.

Podívejme se, jak vypadají zvířata z Afriky. Kontrola prezentace.

Který z nich má pruhy a skvrny? (Správně žirafa, gepard a zebra).

Lekce 1. Hra najít zvířata.

Fotbalová branka. Formování jemné motoriky.

Materiál: suchý bazén (náplň se může lišit: rýže, pohanka, hrášek nebo fazole).

V suchém bazénu jsou figurky zvířat, děti je musí najít a říct, o jaké zvíře se jedná.

Nyní pomozme zebře a vytvořme pro ni pruhy, děti provedou stínování podle daného vzoru.

Lekce 2. Stínování zebry.

fotbalová branka ... Aplikujte rovné vertikální stínování pomocí jednoduché tužky.

Materiál tištěný leták s obrázkem zebry a začal stínovat.

Chlapi, naše prsty jsou pravděpodobně unavené, dáme jim trochu odpočinku.

Prstová gymnastika. « Známost s prsty "

Přátelsky prsty stály v řadě

(ukázat dlaně)

Deset silných chlapů

(zatni prsty do pěsti)

Tito dva jsou ukazatelem na všechno

(Ukázat ukazováčky)

Všichni budou zobrazeni bez výzvy.

Prsty - dva průměrné

(ukázat prostřední prsty)

Dva zdravé svižníky.

No, jsou bezejmenní

(Ukázat prsteníčky)

Tichý, vždy tvrdohlavý.

Dva malé malé prsty

(vytáhni malé prsty)

Fidgety a podvody.

Mezi nimi jsou hlavní prsty

(ukázat palce)

Dvě velké a odvážné

(zatni zbytek prstů do pěsti)

Pedagog. Chlapi vypadají, je to žirafa, ale kde jsou její skvrny?

Musíme pomoci chudé žirafě.

Lekce 3. Aplikace pomocí shlukovací techniky.

Fotbalová branka. Rozvoj jemné motoriky.

Materiál. Barevný papír, žlutý a hnědý, lepidlo, potištěný list Černý a bílý žirafa.

Děti odtrhnou kousky papíru určité barvy (žlutý pro hlavní část těla a hnědý pro skvrny), zmačkají jej v rukou, vytvoří kuličku a vyplní šablonu žirafy a slepí je těmito kuličkami. Poté kreslí oči a nos černou tužkou nebo fixou.

Pedagog. Uvidíme, co se stane. S jakými dobrými žirafami jsme vyšli.

Takže jsme dokončili podnikání v Africe. Všechna zvířata dostala zpět svá místa a pruhy. Musíme jít domů. Stali jsme se páry a jdeme domů.

Fzminutka . (vyberte typ dopravy, kterým jsme jeli do Afriky).

Dorazili jsme tedy domů. Děkuji vám za to, že jste tak laskaví, přátelští a ochotní. Náš výlet se vám líbil. Co se ti nejvíce líbilo?

Aplikace.

Fyzické minuty.

Letadlo

Dali jsme ruce od sebe: (Ruce do stran.)
Objevilo se letadlo. (Letěli jsme jako letadla.)
Křídlo tam a zpět, (Nakloní se vlevo a vpravo.)
Udělejte jeden a udělejte dva. (Otočí se zleva doprava.)
Jeden a dva, jeden a dva! (Tleskněte rukama.)
Ruce držte do stran (ruce do stran).
Podívejte se na sebe. (Otočí se zleva doprava.)
Jeden a dva, jeden a dva! (Skoč na místo.)
Položte ruce dolů (Položte ruce dolů.)
A všichni se posaďte! (Posadili se.)

Lokomotiva

Lokomotiva bzučela
„Tu-tu“ (děti položí ruce na ramena dítěte stojícího vpředu)
A řídil přívěsy.
Chu-chu-chu, chu-chu-chu ("lokomotivy" jdou do kruhu)
Houpám je daleko.
Lokomotiva křičí: „Doo-doo,
Jdu, jdu, jdu. “
A kola klepou
A kola říkají:
„Tak tak!“
(Chůze na místě, pohyb vpřed. Ohnuté paže dělají pohyby tam a zpět)

Motorová loď

Ze zeleného mola
Loď odstartovala (děti vstaly.)
Jedna, dvě,
Nejprve udělal krok zpět (Krok zpět).
Jedna, dvě,
A pak udělal krok vpřed (Krok vpřed).
Jedna, dvě,
A plaval, plaval podél řeky (Vlnovitý pohyb rukou).
Získání plné rychlosti. (Chůze na místě.)

Integrovaná GCD ve skupině seniorů “ říše divů pohádky "

Fotbalová branka: Vytváření podmínek pro rozvoj řečové aktivity u dětí při rozvoji jemné motoriky rukou.
Úkoly: rozvíjet řeč rozvíjením jemné motoriky rukou; zlepšit schopnost koordinovat řeč s pohybem; rozvíjet komunikační dovednosti; tvoří dialogickou řeč; rozvíjet koordinaci pohybů prstů a rukou; formovat kognitivní zájem; zavést novou techniku \u200b\u200bvýroby sněhové vločky; vyvolat touhu pomáhat druhým; podporovat pocit soucitu, schopnost vidět výhody společné práce.
Materiály a vybavení: projektor, notebook, 4 různobarevné oblázky, hrudník, sklenice, košík šišek, velké vícebarevné korálky a tkaničky, karty s grafickým úkolem, jednoduché tužky, polotovary na sněhové vločky, lepidlo, voskované plátno, dva balónky, různé barvy, „magická loď“.
Přípravné práce:
1. Příběh podle Odoevského pohádky „Moroz Ivanovič“.
2. Zohlednění ilustrací k pohádce.
3. Hádání hádanek.
4. Prstové hry s dětmi.
Druhy dětských aktivit: kognitivní a výzkumné, komunikativní, hra, motorika, vnímání beletrie; hudební; konstruktivní.
Očekávané výsledky: děti jsou aktivní a proaktivní; pozitivní přístup a přátelský vztah mezi dětmi a dospělými; děti projevují soucit a touhu pomoci; zájem dětí je udržován po celou dobu GCD; ukázat touhu vidět případ skrz.

Průběh aktivity:

Vítejte hosty.
- Podívejte se, kolik hostů nás přišlo navštívit. Usmívejte se a posílejte úsměvy hostům foukáním do dlaně.
Snímek 2 (Gnome se zhasnutou lucernou)
Problém. Gnome z obrazovky říká, že jeho lucerna zhasla. Chcete-li jej rozsvítit, musíte do něj vložit čtyři drahokamy, které lze získat za dobré skutky v kouzelné zemi pohádek. Nemůže tam jít, protože bez baterky nevidí cestu.
- Chlapi, možná můžeme pomoci trpaslíkovi? Co můžeme dělat? (Přineste drahokamy gnómovi).
Abychom to mohli udělat, musíme jít do „Kouzelné země pohádek“. Nebojíte se obtíží, které nás během cesty čekají?
Ti, kteří věří, že se dokáží vyrovnat se všemi obtížemi - jdou ke žlutému míčku a ti, kteří si myslí, že se nedokážou vyrovnat s modrým míčem.
Kolik máme statečných chlapů. Můžete vyrazit na cestu. Vezmu si truhlu pro drahokamy. Poletíme do kouzelné země pohádek na kouzelné lodi. Aby to fungovalo, musíte říci kouzelná slova... „Nastartuj kouzelnou loď, motor stojatých vod, vezmi nás všechny do kouzelné země“
Snímek 3 (Polární záře a hudba)
Ocitli jsme se tedy v kouzelné zemi pohádek.
Snímek 4 (Dům tří medvědů)
-Och, lidi, podívejte se, co před sebou má pohádka. Dívka šla lesem a narazila na dům. V tom domě nejsou žádní majitelé, na stole je večeře. Usrkala ze tří šálků a ležela ve třech postelích.
Máte pravdu - toto je pohádka „Tři medvědi“. (Objeví se tři medvědi). -Jak se jmenoval tatínek? Jaké bylo jméno medvěda? A co medvěd?
Mishutka má tak sladký zub, že Nastasya Petrovna nemá čas vařit svůj oblíbený džem z borovicového šišky. Podívej, je tu celý košík šišek. Pomozme Nastasya Petrovna. Opatrně vezměte jeden kužel po druhém, vaříme džem, pamlsky pro medvěda.
-Vaříte, vaříte džem, zachází s Mishutkou. (Odvalte hrbolek mezi dlaněmi).
-Vložte šišky do pamlsku pro medvěda. (Náraz je rytmicky tlačen na konečky prstů levé ruky).
- Trochu cukru a sklenici medu. (Totéž na pravé ruce).
Zavřete víko nahoře (na zadní straně jedné dlaně zakulte kužel),
Ale podívej, nezapomeň
(Otočte kužel na zadní straně druhé dlaně).
Jam je tedy připraven. Opatrně jej noste v šálcích a vložte do koše.

Podívej, je tu krásný kámen, možná je to klenot, který gnóm potřebuje? Vezměme si to a jdeme na další příběh. Hrdinou této povídky není člověk, ani zvíře.
Nechvěl jsem se před vlkem,
Utekl jsem od medvěda
A zuby lišky
Přesto byl náš přítel chycen.
Snímek 5 (Kolobok).
- Pomůžeme Kolobokovi uniknout z lišky? Aby se Kolobok valil rychleji, musíme slova vyslovovat společně:
Perník muž válcovaný,
Perník - červená strana.

S kým se Kolobok cestou setkal? (Ukažte hrdiny prsty).
Ukažme si pohádku prsty.
Perník - červená strana.
Byl první, kdo potkal zajíčka (ukázal zajíčka rukou)
Trochu hravý.
Zpíval jsem píseň - nebyl jsem příliš líný, (zatínal-roztahoval prsty)
No, a pak se válcoval.
Perník se válcoval (kruhové pohyby rukou, jeden kolem druhého)
Perník - červená strana.
Pak se setkal top (ukazující vlka rukou)
Káča je šedá hlaveň.
No, a pak se válcoval.
Perník se válcoval (kruhové pohyby rukou, jeden kolem druhého)
Perník - červená strana.
Na cestě potkal medvěda (ukazující medvěda rukou)
Dokázal se od něj dostat pryč.
Zpíval jsem píseň - nebyl jsem příliš líný, (zaťaté a rozevřené prsty)
No, a pak se válcoval.
A pak v hustém lese
Potkal jsem drby - lišku. (ukazuje lišku rukou)
Zpíval jsem píseň - nebyl jsem příliš líný, (zaťaté a rozevřené prsty)
Sotva - stěží se odvalil! (rychlé kruhové pohyby rukama).
- Za pomoc nám Kolobok dává drahokam. (Drahokam ve sklenici ve tvaru buchty.)
Abychom se dostali do jiné pohádky, dokončíme úkol u stolu. –Je třeba spojit tečky přímkami od číslice k číslici v pořadí, jako v číselné řadě. (Děti spojují tečky). Co jsme tedy udělali? (Boty).
-Náhodně jsem spadl z malé nohy,
Když cizinec opustil palác.
Snímek 6 (Popelka).
Popelka se s námi setkává
Zve vás na vaši pohádku.
Její nevlastní matka ji naplňuje prací, nikam ji nepustí.
Jakou práci udělala Popelka? (Odpovědi dětí).
Pamatujete si, jak se Popelka chtěla dívat na míč alespoň jedním okem?
Pomozme Popelce oblékat se - vyrobíme jí korálky. Ale musíme je udělat podle schématu, které leží před vámi. Pamatujte, že první korálek je již zapnutý. Jaká je to barva? (Děti navlékají korálky a odpovídají na otázky). - Položte korálky na stůl. Kolik korálků je na vašich korálcích? Jakou barvu má váš korálek mezi ... a ...? Jakou barevnou korálku jste nosili naposledy? Jakou barvu má korálek před ...?
Pro Popelku jsme vyrobili vynikající náhrdelníky. Podívej, tady je klenot. Kdo to poslal vám a mně, co si myslíte? (Předpoklady dětí).
Snímek 7 (Popelka u míče).
Nyní může Popelka jít k míči. Pojďme si spolu zatancovat. Postavte se do kruhu.
Fyzická minuta s hudebním doprovodem „Na plese v Popelce“. Odpočívali jsme na plese. Je čas jít na další příběh.
Snímek 8 (Ilustrace k Odoevského pohádce „Moroz Ivanovič“).
- V tomto příběhu dívka upadla do studny, ale neutopila se. Co je to za pohádku?
(„Moroz Ivanovič“) - Pamatujete si, co Moroz Ivanovič nařídil Jehličce? (uvařit večeři, uklidit dům, opravit prádlo, porazit péřovou postel). Všechno udělala Needlewoman. A zatímco bičovala zasněžené peří, jedna sněhová vločka se ztratila. Needlewoman se obává, najednou to nebude pro Moroza Ivanoviče měkké. Jak můžeme pomoci Needlewoman? (Předpoklady dětí). Z čeho můžeme vyrobit sněhovou vločku? No tak, naučím tě, jak udělat kouzelnou vločku. Společně vyrobíme takovou vločku. Každý z vás vytvoří jeden paprsek a my je připevníme ke kruhu.
Zde jsou dvě části, jedna připravená, jako je tato. A z druhého listu přeloženého šátkem uděláme stejný detail. Rozložte list a položte jej před sebe tak, aby čára ohybu byla shora dolů. Vezmeme za rohy, ohneme se tak, aby strany byly umístěny podél linie ohybu, abychom získali takový detail, s ostrým rohem. Rukou žehlíme všechny ohybové linie a přitlačíme je ke stolu.
Výsledkem jsou dvě identické části. Otevřeme jednu část, namažeme ji uprostřed lepidlem. Vložíme do něj druhou část tak, aby jedna byla o něco výše než druhá, a vyhlaďte ji. Ujistěte se, že se linie skládání obou částí shodují.
Lepíme všechny paprsky na kruh, který lepíme nahoře stejným kruhem. Tady máme kouzelnou vločku.
Snímek 9 (Ilustrace k Odoevského pohádce „Moroz Ivanovič“, kde daroval jehličce drahé kameny).
-Moroz Ivanovič byl z práce jehlice potěšen a ocenil ji drahými kameny. Jak zářit drahokamy... Podívej, jeden spadl na podlahu. (Najděte a zvedněte drahokam). Za jaký dobrý skutek nám Moroz Ivanovič poslal tento klenot? (Za to, co vytvořili sněhovou vločku pro Needlewoman).
Počítáme, kolik drahokamů máme. (Čtyři). Stejně jako gnome potřebuje. Jdeme raději na loď. Řekněme společně magická slova. „Magická loď je motorem stojatých vod, vezměte nás raději do skupiny.“
Snímek 10 (Polární záře a hudba)
(Letíme zpět na lodi).
Snímek 11 (Gnome se svítící lucernou)
Podívejte se na baterku trpaslíka. Také jsme pomohli trpaslíkovi. Jak jste dobří chlapi? Zvládli jste všechny úkoly?
Odraz. Kdo si myslí, že jsme všechny úkoly zvládli snadno - jděte na žlutou kouli. A pro koho to bylo těžké - do modra. Za jaké dobré skutky jsme dostali drahokamy v pohádkové zemi?

Prezentace na téma: Kouzelná země pohádek

Název: Abstrakt lekce o vývoji jemné motoriky „Prstové hry s brownie Kuzey“
Jmenování: Mateřská škola, Lekce, GCD, jemný motorický vývoj, Druhá juniorská skupina

Pozice: pedagog první kvalifikační kategorie
Místo výkonu práce: MADOU d / s kombinovaný typ č. 40 " zlaté ryby»
Poloha: Domodědovo, Moskevská oblast

Lekce o rozvoji jemné motoriky ve druhé juniorské skupině „Prstové hry s brownie Kuzey“

Cíl: Práce s dětmi různými technikami a činnostmi pro rozvoj jemné motoriky rukou.

* Naučte děti různé techniky vlastní masáže;

*Rozvíjet hmatová citlivost obtížné koordinované pohyby prstů a rukou ve hrách s domácími předměty (kolíčky na prádlo, cereálie);

* Zlepšit artikulaci a jemnou motoriku, koordinaci řeči s pohyby, doprovázenou zvukovým záznamem;

* Aktivujte řeč, stimulujte používání slov v aktivní řeči dětmi s označením jmen prstů;

* Využít při práci na rozvoji jemné motoriky techniky netradičního kreslení (kreslení prstem na krupici;

* Formovat kognitivní zájem, emočně pozitivní vztahy mezi žáky.

Průběh lekce:

Pedagog: Ahoj kluci! Dnes nás čekají zajímavé úkoly a naši asistenti nám pomohou je splnit. Kdo jsou, zjistíte hádáním hádanky.

Pět a pět jsou bratři,

Každý se tedy narodí společně.

Pokud kopete zahradu -

Všichni drží lopatku.

Nenuďte se, ale hrajte

Vše dohromady v jedné hračce.

A v zimě celý dav

Společně se schovávají v teplushki.

Jedná se o „pět a pět“.

Hádejte, jak se jmenují?

(Prsty)

Pedagog: To je pravda, tito pomocníci jsou naše prsty. Naše prsty jsou přátelské a poslušné. Ukažme si, jak vědí, jak se pozdravit.

Ahoj zlaté slunce!

Ahoj, obloha je modrá!

Ahoj, vánek zdarma!

Ahoj malý dubu!

Žijeme ve stejné zemi -

Zdravím vás všechny!

(Děti pro každý řádek básně střídavě spojují prsty stejného jména).

Pedagog: Pět prstů žije na každé ruce. I když jsou podobné, každý prst má své vlastní jméno. Vzpomeňme si, jak se nazývají naše prsty.

Otevři pěst

Podívejte se rychle:

Žije ve vaší kameře

Milá rodina.

První prst je hlavní,

Je jako táta, je velký.

A velmi jako máma

Orientační, druhé.

Třetí prst - prostřední

Tvému bratrovi je pět let

A čtvrtý je velmi zvláštní

Protože je bezejmenný.

Má jako štěně

Zatím žádné jméno.

A malíček je pátý prst,

Jak ho nemohu poznat?

Jsi můj kluk

(Děti postupně otevírají pěsti, nejprve na levé ruce, pravými prsty se dotýkají každého prstu, hladí je a pak napravo.)

Pedagog: Naše prsty jsou našimi magickými pomocníky. Musí tvrdě pracovat. Probuďme je, než se pustíme do práce.

Palec stál sám

Jeden index je za ním.

Prostřední probouzí bezejmenné

Zvedl malý prst.

Všichni bratři vstali - „Hurá!“

Je čas, aby šli do práce.

(Zmáčkněte prsty do pěsti, postupně je uvolněte, počínaje palcem. A ze slov „Všichni bratři vstali.“ Roztáhněte prsty doširoka od sebe).

Někdo klepá na skupinu. Učitel upozorní děti na zaklepání na dveře.

- Slyš, někdo k nám přišel. Kdo je to? (Učitel přinese velkou panenku) Toto je náš kamarád - Kuzya brownie. Ahoj Kuzyo! (Děti pozdraví Kuzyu). Chlapi, Kuzya s sebou přinesl magickou truhlu.

Co je v té hrudi?

Není čas, abychom to otevřeli?

Možná nejprve musíte vzít

A hrát si s Kuzyou prsty?

- Lidi, řekněme Kuze naše vtipné rýmy.

(Hry prstů ve zvukové nahrávce „Prst, kde máš dům?“, „Rukavice“, „Pavouk“, „Hodiny“).

Pedagog: No, zkusme otevřít hrudník. (Pokouší se zvednout víko, selže).

Co tedy dělá?

Hrudník se znovu neotevře!

Počkejte, neztratíme srdce

Bratranec musí hádat hádanky!

Ale nejprve pro nás Kuzya připravil úkol.

(Učitel předloží dětem „suchý bazén“ naplněný směsí různých obilovin).

- Nyní se naše prsty promění v magické skřítky a pomohou nám najít „poklady“, které Kuzya schoval.

(Děti získají ze „suchého bazénu“ kolíčky na prádlo různých barev.)

Pedagog: K čemu jsou tyto špendlíky na prádlo? Poslechněte si první hádanku:

Vznáším se pod mostem

A vrtěl ocasem.

Nechodím po zemi

Je tu ústa, ale neříkám

Mám oči - nemrkám

Jsou křídla - nelétám. (Ryba)

(Učitel vytáhne prázdný papír z ryb bez ploutví a ocasu).

- Lidi, co chybí našim rybám. Opravíme to pomocí špendlíků na prádlo, které jsme našli. (Děti připevní špendlíky na prádlo místo ploutví a ocasu.)

- Výborně! Poslechněte si druhou hádanku.

V zimě má léto stejnou barvu. (Smrk)

(Děti místo jehel připevňují zelené špendlíky.)

Hřeben všechny chlupaté,

Copané kadeře v copáncích,

Vytvořte módní účes

Pomáhá nám. (Hřeben)

(Děti opravují zlomený hřeben. Místo chybějících zubů jsou připojeny kolíčky na prádlo.)

Žije v lese pod stromem,

Nosí ostré jehly.

Procházky - putování po cestách

Všichni pichlavý bratře. (Ježek)

(Děti připevňují špendlíky na jehly místo jehel).

V noci se to skryje -

Na dvoře se setmí.

Ráno znovu u našeho okna

Radostné rytmy. (Slunce)

(Děti místo paprsků připevňují žluté špendlíky).

Pedagog: Vyřešili jsme všechny hádanky bratranců. (Pokusí se znovu otevřít hrudník, ale neuspěje.)

Co? Jak to?

Neexistuje způsob, jak jej otevřít!

Otevřeme hrudník

Pokud začneme kreslit.

(Učitel položí slunce na stojan).

- Lidi, proč se stalo tak lehkým a teplým?

Jak vypadá slunce? Dá se říci, že to vypadá jako květina? Než? A jaké to je, zlato? Pokud byste kreslili slunce, kde byste začali? Po nakreslení kruhu, co byste měli nakreslit? Podívej, mám slunce, ale ty ještě ne. Nyní se naše prsty promění v magické tužky a každý z vás si pro sebe nakreslí slunce a pak budeme ještě lehčí a teplejší.

(Děti jdou k podnosům s krupicí a prsty kreslí slunce na cereálie).

Pedagog: Naše prsty mohou také nasávat vzduch.

Nakreslili jsme kruh

Naše prsty jsou unavené.

Podáme si ruce

A pojďme začít kreslit.

(Děti k hudbě sledují postavy ve vzduchu ukazováčkem: kruh, čára, vlna, bod).

To je konec písně!

Konečně naše malá truhla

Zvedl jsem víko!

Co před námi skrýval?

Ale tady jsou sladkosti

Pro kluky a dívky!

(Učitel otevře truhlu a objeví v ní sladkosti).

- Lidi, všichni jste skvělí! Dokončili jste všechny Cousinsovy úkoly, navštívil vás opravdu rád! A naši magičtí pomocníci - naše prsty - nám pomohli dokončit všechny úkoly. Musí tvrdě pracovat, aby pomohli jazyku naučit se dobře mluvit.

A teď je čas, aby Kuza šel domů! Loučí se s námi. Pojďme se s ním rozloučit!

Sbohem, sbohem

Pojďte k nám znovu

Sbohem, sbohem

Budeme hrát s Kuzyou,

Sbohem, sbohem

Pojďte k nám znovu,

Sbohem, sbohem

Velmi tě milujeme

Svetlana Rabinchuk

Fotbalová branka:

Rozvoj jemné motoriky rukou prostřednictvím akcí s předměty, prstové gymnastiky a netradičních technik činnosti.

Úkoly:

1. Upevnit schopnost kreslit metodou „poke“ tvrdým kartáčem;

2. Pokračujte ve výuce korelace pohybů rukou s řečí;

3. Rozvíjet logické myšlení, tvůrčí a kompoziční schopnosti;

4. Podporujte pečlivost a touhu pomáhat druhým lidem.

Vzdělávací oblasti:

Rozvoj řeči, poznávání, umělecká tvořivost, socializace.

Materiály a vybavení:

Hra „Geometrická mozaika“, tvrdé štětce, květiny vystřižené z bílého papíru, kvaš, vlhčené ubrousky, voskované ubrousky na malování, arch A3 s malovanou vázou na květiny, oboustranná páska, ruský lidový šátek, nádoby s fazolemi a nejrůznějšími drobnými předměty (cereálie, papírky) , písek, měkké kuličky atd., kapesníky, kolíčky na prádlo, lano na sušení, vejce z laskavých překvapení, malé medaile.

Přípravné práce:

Kresba metodou "poke" tvrdým suchým štětcem - "Káčátko";

Učení prstové gymnastiky;

Konstrukce z geometrických tvarů - hra "Geometrická mozaika";

Hry na kolíčky na prádlo;

Hry s malými předměty (posun, rozbalení, výběr požadovaného atd.);

Průběh lekce:

1) Organizační moment.

Lidi, dnes půjdeme navštívit babičku Zabavushku. Nejprve se ale musíme připravit.

Jste připraveni, oči?

Ano! (hladil víčka)

Jste připraveni, uši?

Ano! (hladil uši)

Jste připraveni, pera?

Ano! (hladil ruce)

Jste připraveni, nohy?

Ano! (hladil nohy)

Jsi připravený? (rozpažte ruce do stran)

Ano! (objím se rukama)

2) Kreslení metodou „poke“ tvrdým kartáčem.

Nechci jít k babičce bez dárku. Možná pro ni můžeme nakreslit květiny?

Děti namalují papírem řezané květiny, pak je přilepíme velký list... Na list je předem nakreslena váza na květiny.



Nyní můžeme jít na návštěvu. Pojďme vlakem.

3) Konstrukce vlaku (z geometrických tvarů).

Jaké údaje vezmeme pro přívěsy? (obdélníky)

Jaké tvary budeme mít pro kola? (kruhy)



Dobrá práce, postavili to. Nasedli jsme do vlaku a odjeli.

Malá lokomotiva, lokomotiva,

Nese nás z pohádky do pohádky.

Vidím řeky a moře:

Dobrodružství, zázraky.


4) Prstová gymnastika "Castle".

Dorazili jsme tedy, ale z nějakého důvodu nás nikdo nepotkal a dům je zavřený. Zkusme otevřít dveře.

Na dveřích je zámek (ruce se „zámkem“)

Kdo by to mohl otevřít (pokrčit rameny)

Vytáhl, zkroutil (zkroutil do stran, zkroutil spojené ruce)

Srazil a otevřel (zaklepejte na základnu kartáčů proti sobě, roztáhněte ruce do stran)

Dala jsem si na ramena šátek - teď jsem babička Legrační.


Nazdar hoši! Pojďte dál, posaďte se. Co jsi mi přinesl?

Děti pozdravují a představují malované květiny.

Děkuji.

5) Hra „Popelka“.

Dnes jsem přemýšlel o vaření fazolové polévky, ale odhodil jsem tašku a všechny fazole se rozpadly. Pomozte mi sbírat fazole.

Na stole jsou talíře fazolí proložené různými drobnostmi. Děti si vybírají fazole a skládají je samostatně.




Děkuji, bude to skvělá polévka.

6) Prstová gymnastika „Solení zelí“.

Možná mi můžete pomoci nakládat zelí?

Nasekáme zelí (rovné kartáče nahoru a dolů)

Jsme tři mrkev (se třemi pravými pěstmi na levé dlani)

Solíme zelí (špetka)

Lisujeme zelí (sevřeme obě ruce v pěst)


7) Hra „Pomocníci“.

Dnes jsem si umyl kapesníky, ale nemohl jsem je vyždímat - bolely mě ruce. Dokážete mačkat kapesníky?

Děti si vezmou roh látky a úplně ho pohltí do dlaně, používají prsty jen jedné ruky, druhá ruka nepomůže. Pak druhou rukou.


Nyní pověsíme kapesníky, aby uschly.

Děti visí kapesníky na laně a připevňují je pomocí špendlíků.


8) Masáž dlaní.

Dnes mi kuře Ryaba vyhodilo varlata. Ano, varlata nejsou jednoduchá, ale kouzelná, dá se s nimi dokonce hrát.

Distribuuji dětem plastová vajíčka z milých překvapení, medaile jsou uvnitř.

Vezmeme varle do svých rukou,

Pevně \u200b\u200bzmáčkněte (zmáčkněte do dlaní)

Pojďme si s ním trochu hrát

Pojďme se natáhnout do pera (natáhnout se mezi dlaněmi)

Položím si to na dlaň

A já jemně zatočím (položím na dlaň a zatočím prsty druhé ruky)

Kuře tě odvedlo

Přinesl jsem si hrát (stiskneme a uvolníme dlaně)

Budeme s vámi hrát

Rozvíjet mé ruce (kutálíme se po stole od dlaně k dlani)

Můžeš být zkroucený

Budeme s tebou přátelé (točí se jako yulu)

Posaďte se do mých dlaní

Trochu se v nich uvolněte (schovejte míč do dlaní)





A varlata jsou kouzelná s překvapením. Kdokoli otevře varle, najde překvapení.

Děti otevírají varlata uvnitř medaile.

9) Hra „Sbalte kapesník“.

Naše kapesníky jsou suché. Sundejme je z provázku a opatrně je stočme.

Děti skládají kapesníky a skládají roh do rohu.




Sundám si kapesník a proměním se v učitele.

10) Závěr.

Babička Zabavushka šla nakrmit kuře a je čas, abychom se vrátili do školky.

Nasedněte na přívěsy a jděte.

Malá lokomotiva, lokomotiva,

Nese nás z pohádky do pohádky.

Vidím řeky a moře:

Dobrodružství, zázraky.

Děti stojí jeden po druhém a napodobují jízdu vlakem.

Související publikace:

Abstrakt integrované lekce rozvoje jemné motoriky rukou ve střední skupině „Cesta do pohádkového lesa“ Integrace vzdělávací oblasti: « Kognitivní vývoj"," Sociální a komunikační vývoj "," Umělecký a estetický vývoj ".

Abstrakt přímých vzdělávacích aktivit v přípravné skupině pro rozvoj jemné motoriky Abstraktní přímý vzdělávací aktivity v přípravná skupina pro rozvoj jemné motoriky. Účel: Formování dovedností atd.